Κ20: ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΒΕΡΟΙΑ 2-1

Καλή αμυντική τακτική, αλλά λύγισε στο τέλος, παρότι προηγήθηκε η Βέροια – Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά πήρε με ανατροπή, το τρίποντο ο Πλατανιάς

Τη νίκη στα τελευταία λεπτά πανηγύρισαν οι Νέοι Κ20 του Πλατανιά, καθώς κάνοντας της ανατροπή στο σκορ, επικράτησαν με 2-1 το μεσημέρι του Σαββάτου στα Χανιά, της αντίστοιχης ομάδας της Βέροιας, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Αλικιανού, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Συγκλονιστική εξέλιξη και μεγάλο νικητή τον Πλατανιά επιφύλασσε το παιχνίδι που έγινε το Σάββατο το πρωί στα Χανιά. Οι Κρητικοί παρότι δημιούργησαν τις ευκαιρίες για γκολ δεν ήταν αυτοί που μπόρεσαν να το πετύχουν, μιας και οι ποδοσφαιριστές της «Βασίλισσας του Βορρά» άνοιξαν το σκορ στο 14’ με τον Μαυριά.

Το 0-1 οι παίκτες του Μπάμπη Σιαμόγλου, κατάφεραν να το κρατήσουν ως το 85’ παρότι οι Χανιώτες πίεζαν για την ισοφάριση.

Η πίεση των παικτών του Νίκου Μαναρώλη καρποφόρησε για πρώτη φορά στο 85’ όταν ο Παπανικολάου ισοφάρισε σε 1-1. Την ανατροπή ολοκλήρωσε στο 90’ ο Σκουλουδάκης ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο 90′ η Βέροια έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακά της Βενετικίδη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Πλατανιάς έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές στο ημίωρο του αγώνα, λόγω τραυματισμών Λάμτσε (30′) και Αντ. Αμαραντίδη (35′).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Νίκος Μαναρώλης): Κασωτάκης, Ουές, Μερόλι, Φούφλια, Λάμτσε (30′ λ.τρ. Τσατσαρώνης), Ζίκο, Παπανικολάου, Μαθιουδάκης, Αντ. Αμαραντίδης (35′ λ.τρ. Καμπόσος), Ρουσάκης (58′ Βαφειάδης), Σκουλουδάκης.

ΒΕΡΟΙΑ (Μπάμπης Σιαμόγλου): Βενετικίδης, Παντέλογλου (70′ Ιακωβίδης), Τσιώτρας, Κουμπαρόμπουλος, Ράδης, Πέλκας, Δόρης, Νύκταρης (90+1′ Τερζής), Μαυριάς, Καραγιάννης, Ζιγκερίδης (80′ Τσουλχάι).