Κ17: ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1

Πέρασε από τα Χανιά ο Παναθηναϊκός και βλέπει final-4 …υπό προϋποθέσεις – Ο Δουγένης το γκολ – Το πάλεψε ο Πλατανιάς

Νικηφόρα πέρασε από τα Χανιά η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης του Πλατανιά, στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στο Μάλεμε, για τη 2η αγωνιστική του 2ου γύρου, του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πανηγύρισαν οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου και πλέον βρίσκονται στη δεύτερη θέση, ισόβαθμοι με τον Ολυμπιακό, έχοντας ωστόσο δύο παιχνίδια περισσότερα, ενώ έχουν απόσταση δυο πόντους από την κορυφή, όπου βρίσκεται η ΑΕΚ.

Οι παίκτες του τριφυλλιού περιμένουν κάποιο στραβοπάτημα από τους αντιπάλους τους στα ματς της Κυριακής, ώστε να υπάρξουν οι επιθυμητές γι αυτούς ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν πολύ ανοιχτό με τις δυο ομάδες να έχουν αρκετές καλές ευκαιρίες, κυρίως από τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Πλατανιάς ήταν αυτός που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου 45λεπτου να προηγηθεί, καθώς στο 45′ είχε δοκάρι με τον Σταυρουλάκη.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» πίεσαν αρκετά και κατάφεραν στο 68′ να σημειώσουν το γκολ που έκανε τη διαφορά με πλασέ του Δουγένη (φωτο), μέσα από την περιοχή.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός δημιούργησε ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ με τους Ματζώρο και Εμμανουηλίδη, χωρίς όμως να καταφέρει να τις αξιοποιήσει.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Λιουδάκης): Πενταράκης, Κατσαρός, Σηφακάκης, Στεφανίδης, Ψαρουδάκης, Ντόι, Γιακουμάκης, Τσουκράκης, Αναστασόπουλος, Σταυρουλάκης, Αναγνωστόπουλος, ενώ έπαιξαν και οι Κομησόπουλος, Παπαγεωργίου, Μαλαδράκης, Βρέτο, Κακαβελάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Σουρδής, Σπίνος, Βενέτης, Μανιδάκης, Νταμπίζας, Θεοδωράκης, Χριστοδούλου, Σκεντεράι, Δουγένης, Καλομοίρης, Μιχαήλ, ενώ αγωνίστηκαν και οι Εμμανουηλίδης, Ματζώρος, Αλεξανδρόπουλος, Τουρούκης, Κολόκας.