Πρωταθλήτρια η Κ15 του ΠΑΟΚ, επικράτησε στα πέναλτι του Ολυμπιακού [PHOTOS+VIDEO]

K15 (Τελικός): ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 (7-6 πέναλτι)  – Στην… ρουλέτα των πέναλτι η μπίλια έκατσε στο «ασπρόμαυρο».

Σ’ έναν συγκλονιστικό τελικό, που κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, η Κ15 του ΠΑΟΚ επικράτησε με 7-6 της αντίστοιχης του Ολυμπιακού (1-1 η κανονική διάρκεια) και κατέκτησε το 4ο Πρωτάθλημα της ιστορίας της διοργάνωσης.

Στο ΑΕΛ FC Arena φιλοξενήθηκε ο τελικός του πρωταθλήματος υποδομών της Super League K15, με αντιπάλους τον ΠΑΟΚ (τυπικά γηπεδούχος) και τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και φάνηκε η σπουδαία δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομής και των δύο συλλόγων. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα και οι “ασπρόμαυροι” κατέκτησαν το πρωτάθλημα Κ15 στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο “Δικέφαλος” μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ισοφάρισε τους Πειραιώτες στις κατακτήσεις στην κατηγορία Κ15, επικρατώντας στην διαδικασία των πέναλτι μετά από συνολικά 14 εκτελέσεις. Εκεί ο λυτρωτής των ερυθρόλευκων» στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Τόλιος ήταν ο μοιραίος παίκτης στα πέναλτι, καθώς το δικό του πέναλτι απέκρουσε πέφτοντας στην αριστερή του γωνία, ο «ήρωας»  του ΠΑΟΚ, γκολκίπερ Μπαλωμένος και με 7-6 έδωσε το πρωτάθλημα στους Θεσσαλονικείς!

Ο Δικέφαλος κατάφερε να προηγηθεί στο 28′ με τον Αλτιντζή μετά από κάθετη πάσα του Γρόσδη. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε, κυρίως με στημένες φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μπαλωμένου.

Στις καθυστερήσεις του ματς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από στημένη φάση. Ήταν το 80+2 όταν ο Ντότης εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή και ο Τόλιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ευστόχησαν στα πρώτα επτά δικά τους και ο Μπαλωμένος απέκρουσε το έβδομο του Ολυμπιακού (Τόλιος) για να χαρίσει τον τίτλο στην ομάδα του.

7-6  Τόλιος (απόκρουση)

ΠΑΟΚ (Ζαζόπουλος): Μπαλωμένος, Γρηγοριάδης (53′ Τσοπούρογλου), Κιουρτσίδης, Καλτσίδης, Αβεντισιάν (80′ Καλαϊτζής), Καραμπέρης, Παναγιώτου, Σαπουντζής (66′ Τεμερτζόγλου), Τσέλιος (80′ Γκορτεζιάνι), Γρόοσδης (76′ Θεοδωρίδης), Αλτιντζής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παπακωστούλης): Καραργύρης, Τζόρβας( Αρσενίδης), Τσάβος, Κεραμίδας (75′ Παπαγεωργίου), Θεοδωρόπουλος (54′ Τιμολέων), Γούλας, Ασλανίδης, Γεωργακόπουλος (52′ Ντότης), Παπαδόπουλος, Σουρλής, Νικόλης (44′ Τόλιος).

Η ιστορία των τελικών Super League K15:

Αγωνιστική Περίοδος 2013-2014: Π.Α.Ο.Κ. –  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0 – 1 (Ξενιτίδης)

Αγωνιστική Περίοδος 2014-2015: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Π.Α.Ο.Κ. 0 – 1 (Δούμτσης)

Αγωνιστική Περίοδος 2015-2016: Π.Α.Ο.Κ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  0 – 2 (Γεωργαντής, Bullari)

Αγωνιστική Περίοδος 2016-2017: Π.Α.Ο.Κ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 (Αλτιντζής – Τόλιος) και 7-6 στην διαδικασία των πέναλτι

ΖΑΖΟΠΟΥΛΟΣ: “ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΤΙ”

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ  μετά από την ολοκλήρωση του Τελικού δήλωσε:

“Όλοι όσοι ήταν μέσα στο γήπεδο δεν θα γίνουν επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, μπορούμε όμως να έχουμε καλύτερους φιλάθλους, προπονητές, δημοσιογράφους και να έχουμε λιγότερο φανατισμό. Τα παιδιά δεν έχουν να χωρίσουν κάτι, ίσα-ίσα που θα είναι συμπαίκτες στις εθνικές ομάδες. Είδατε ότι με πάθος κυνήγησαν τη νίκη μέχρι το τέλος αλλά μόλις τελειώνει το παιχνίδι αυτή είναι η εικόνα που έχουν τα παιδιά.

Ο 15χρονος δεν έρχεται εδώ για να χάσει. Οπότε είναι ένα μικρό σοκ για αυτόν. Δεν έχει σκεφτεί το ενδεχόμενο ότι θα πάμε στον τελικό και θα χάσουμε. Καλά είναι που είμαστε χαρούμενοι και πήραμε το πρωτάθλημα, αλλά θα πρέπει να καταλάβουν τα παιδιά ότι ο δρόμος είναι μακρύς”.

ΠΑΠΑΚΩΣΤΟΥΛΗΣ: “ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ Η ΠΙΚΡΙΑ”

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Παπακωστούλης μετά από την ολοκλήρωση του Τελικού δήλωσε: “Το τελευταίο που μένει είναι ποιος θα ήταν πρωταθλητής. Σε αυτή την ηλικία σημαντικό είναι να έχουμε να κάνουμε με παιδιά που θα ήταν άψογοι χαρακτήρες για να προβάλουμε και την ευγενή άμυλα. Μας μένει φυσικά μια πίκρα από το σημερινό αποτέλεσμα καθώς μέχρι τώρα είχαμε καλύτερη εικόνα απ’ ότι δείξαμε σήμερα. Σε όλο το ματς είχαμε καλύτερη εικόνα, δεχτήκαμε κάποιες φάσεις γιατί ανεβήκαμε ψηλά αλλά μας μένει η πίκρα. Θέλουμε να είναι άψογοι χαρακτήρες, να είναι αντίπαλοι μόνο στο γήπεδο και τίποτα άλλο. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για την μεγάλη τους προσπάθεια. Είμαστε υπερήφανοι γι’ αυτά και κάθε ημέρα θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να τα καμαρώσουμε πιο ψηλά τα επόμενα χρόνια. Θέλω επίσης να ευχαριστήσω τους συνεργάτες μου και τον Νίκο Τοπολιάτη για την σπουδαία δουλειά τους. Στην Ακαδημία του Ολυμπιακού είμαστε τυχεροί γιατί η διοίκηση μας παρέχει τα πάντα, δουλεύουμε σ’ ένα από τα πιο σύγρχονα Προπονητικά Κέντρα της Ευρώπης, και είμαι σίγουρος ότι αυτά τα παιδιά θα έχουν λαμπρό μέλλον”.

Δείτε φωτογραφίες από τον τελικό, μέσα από τον φακό του paokfc.gr κάνοντας κλικ ΕΔΩ