Κ20: ΠΑΟΚ – ΚΕΡΚΥΡΑ 3-2

Νίκη του ΠΑΟΚ επί της Κέρκυρας και στοχεύει στη δεύτερη θέση – Δύο φορές με πέναλτι, μείωσε η Κέρκυρα

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα Κ20 της Super League η ομάδα Νέων Κ20 του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 3-2 της αντίστοιχης ομάδας της Κέρκυρας, στο παιχνίδι που έγινε στη Σουρωτή, για τη 30η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο 20λεπτο να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο 8′ ο Ματθαίου μετά από σέντρα του Κόζακ έκανε το 1-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Τζοβάρας έκανε ωραία ενέργεια, ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας έδιωξε, αλλά η μπάλα πήγε στον Χατζηστραβό, ο οποίος εκτέλεσε για το 2-0.

Ο Δικέφαλος είχε κι άλλες ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ΑΟΚ Κέρκυρα να μπει ξανά στο παιχνίδι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που υπέδειξε ο διαιτητής για κράτημα του Γιαλαμούδη εντός περιοχής. Ο Βασιλάκης ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κανελίδης απέκρουσε αλλά ο Βασιλάκης πήρε το «ριμπάουντ» και έγραψε το 2-1, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο, την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ στο 60′, όταν ο Χατζηστραβός έκανε εξαιρετική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, με τον Τζοβάρα να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να κάνει το 3-1.

Στο 68′ ο ρέφερι της αναμέτρησης έδωσε ένα ακόμα πέναλτι στους φιλοξενούμενους, σε μαρκάρισμα του Δημητρίου, με το οποίο οι Φαίακες με εύστοχη εκτέλεση του Ζαΐμι, μείωσαν σε 3-2.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κινδύνους μπροστά από τις δύο εστίες και το 3-2 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Κανελίδης, Παπαθανασίου, Γιαλαμούδης, Δημητρίου, Διαμαντής, Μίσκοβιτς (46′ Αηδονίδης) , Χατζηστραβός, Κόζαμ, Ματθαίου (65′ Παπαδόπουλος), Τζοβάρας, Σταθόπουλος (46′ Υφαντίδης)

ΚΕΡΚΥΡΑ: (Α. Κουρής): Λαδάς, Βλάχος, Γραμμένος, Τζατζανάς, Ματσοβίλα, Τσιριγώτης (65’ Μουσαζάντε), Βασιλάκης, Τσάνης (85’ Σπ. Ζωχιός), Μίσκου, Ζαϊμι, Γεωργόπουλος (71’ Λάμπογλου).