K20: ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 [VIDEOS]

Ισόπαλο το ντέρμπι – Καλή η ΑΕΚ έκοψε βαθμό από τους Πειραιώτες και μπορούσε και τη νίκη – Παραμένει αήττητος ο Ολυμπιακός

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι μεταξύ των ομάδων Νέων Κ20 της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού, που διεξήχθη στο Δημοτικό στάδιο Σπάτων, για την 21η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ στο πρώτο μέρος με γκολ από τα αποδυτήρια και την ΑΕΚ να χάνει πέναλτι στην επανάληψη και τελικά να ισοφαρίζει προς το τέλος του αγώνα με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ όταν σε μπαλιά του Καμπετσή, η άμυνα της Ένωσης αδράνησε και δεν έδιωξε τη μπάλα και αυτή κατέληξε (από κόντρα πάνω στον διαιτητή) στον Βρουσάι στο ύψος του πέναλτι, ο οποίος με σουτ έκανε το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου..

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και είχε την ευκαιρία στο 64’ να ισοφαρίσει όταν κέρδισε πέναλτι με τον Μπάμπη. Ωστόσο ο Τσέλιος που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η λύτρωση για την ομάδα του Παναγιωτάρα ήρθε στο 81’ αποτέλεσμα της πίεσης που άσκησαν οι κιτρινόμαυροι, με τον Γιούση με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Η ΑΕΚ άγγιξε την ανατροπή στο τέλος του ματς, όταν ο Αντωνίου βρέθηκε σε θέση  τετ α τετ  απέναντι στον Αγγελόπουλο, αλλά ο πορτιέρο του Ολυμπιακού απέκρουσε το σουτ του επιθετικού της Ένωσης.

ΑΕΚ (Νίκος Παναγιωτάρας): Παπαδόπουλος, Ασπρογιάννης (65′ Τάμπας), Μαρκοπουλιώτης, Μπούσης, Γιαννούτσος, Μπάμπης, Λίτσι (68′ Γιούσης), Αντωνίου, Τσέλιος, Σπηλιώτης (87′ Λημνιός), Μεληκιώτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Φουάσης, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου, Βάρκας, Μεγαρίτης, Καμπέτσης (77′ Ξυδάς), Πλέγας (46′ Ξενιτίδης) Βρουσάι (87′ Κουγιός).