K19: ΠΑΟΚ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1

“Πέταξε” δύο πολύτιμους βαθμούς ο ΠΑΟΚ – Μέτρια απόδοση του Δικεφάλου, απέναντι στον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννενα – Αρκέστηκαν στην ισοπαλία τα “αετόπουλα” για την οποία κόπιασαν αρκετά

Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων Κ19 του ΠΑΟΚ και του ΠΑΣ Γιάννινα, στο παιχνίδι που έγινε στο Αθλητικό Κέντρο Lolas στη Σουρωτή, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς, στο 8’, εξαιτίας του πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπαλωμένος και κέρδισε ο Κύρκος. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γροσδάνης ο οποίος έγραψε το 0-1.

Η συνέχεια ήταν προφανώς ένας μονόλογος του ΠΑΟΚ, αν και φλύαρος. Κινητικότητα υπήρξε, φάσεις κυρίως από τα πλάγια δημιουργήθηκαν, τετ α τετ χάθηκαν το δοκάρι «σημαδεύτηκε», ωστόσο το γκολ για τον ΠΑΟΚ δεν ήρθε.

Στην επανάληψη, έγινε μεν επιτακτική ανάγκη για τα “αετόπουλα” να ισοφαρίσουν, ασκήθηκε παράλληλα όμως και η πίεση για τους παίκτες του Δικεφάλου. Μέχρι που στο 52′ ο ιδιαιτέρως κινητικός Σμυρλής με ωραία ενέργεια από δεξιά έφερε τον Γιαξή σε πλεονεκτική θέση για το γκολ. 1-1 λοιπόν, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει στη συνέχεια και να πιέζει για το γκολ της νίκης, που παρά την υπεροχή του δεν ήρθε ποτέ.

Ο ΠΑΣ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αλλά στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Βλαχόπουλος που έφυγε μόνος, αντιμέτωπος με τον Μπαλωμένο, ωστόσο το πλασέ του βρήκε στο χέρι του τερματοφύλακα του δικεφάλου και κατέληξε άουτ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα διαμαρτύρεται και για ένα πέναλτι υπέρ του Λώλη στο 84′, αλλά και για μια φάση στο 86′ που ο Μίνα έφευγε μόνος σε αντεπίθεση και κόπηκε λανθασμένα με οφσάιντ.

ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος, Παναγιώτου, Μανωλιούδης, Αβεντισιάν (77’ Κιτσάκης), Τασιούρας (46’ Σμυρλής), Γιαξής, Τσοπούρογλου, Κουτεντάκης, Γρόσδης (64΄Κουλούρης), Κούτσιας , Γκορντεζιάνι (86’ Σπυράκος).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βρακάς, Πήλιος, Ρίζος, Τσιούτσιος, Ντόντης, Πόγιας (60’ Μπέλλος), Φερεντίνος (75’ Ζώνιος), Κύρκος (75’ Λάμα), Μίνα (88’ Γερονικολός), Γροσδάνης, Λώλης (88’ Βλαχόπουλος).