Κ19: ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 [VIDEO]

Ασταμάτητος – Προελαύνει ο ΠΑΟΚ – Κέρδισε στη Σουρωτή τον Ολυμπιακό και έκανε το 6 στα 6 – Μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας οι “ασπρόμαυροι” – Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό

Σημαντική νίκη πανηγύρισε στο ντέρμπι κορυφής η ομάδα Κ19 του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης του Ολυμπιακού, στο παιχνίδι που έγινε στο αθλητικό κέντρο Lolas στη Σουρωτή, για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς, συνεχίζοντας το αήττητο σερί του στα 77 παιχνίδια, ενώ παράλληλα έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή ήττα.

Σε ένα παιχνίδι που η τακτική είχε τον πρώτο λόγο οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να φτάσουν στο τέλος στην επίτευξη της νίκης.

Το πρώτο 20λεπτο του ντέρμπι ήταν αναγνωριστικό και δεν υπήρξε η μεγάλη φάση. Στο 33′ ο Γιαξής να βρήκε πολύ όμορφα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού τον Κωνσταντέλια, ο οποίος κατέβασε όμως η τελική του προσπάθεια πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραργύρη.

Στο 36′ ο Γκορτεζιάνι ανατράπηκε στην περιοχή, όμως ο διαιτητής του ντέρμπι έδειξε «παίζεται» με τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι.

Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλοι στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ στο 56′, με τον Λιάτσο να βρίσκει με σουτ το αριστερό δοκάρι του Μπαλωμένου.

Στο 73′ μετά από εκτέλεση κόρνερ  του Κωνσταντέλια, ο Παναγιώτου σηκώθηκε πιο ψηλά από όλη την άμυνα του Ολυμπιακού και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καραργύρη, γράφοντας το 1-0.

Μετά το γκολ αυτό οι Πειραιώτες γύρισαν από το 5-3-2, στο 4-4-2, με σκοπό να βρουν το γκολ και την ισοφάριση, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ ωστόσο, να ανταποκρίνονται καλά στα αμυντικά τους καθήκοντα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τάχατος (77′ Πιπιλιάρης), Παναγιώτου, Μανωλιούδης, Αβεντισιάν, Γιαξής (54′ Κουντεντάκης), Γρόσδης, Τσοπούρογλου, Κωνσταντέλιας  (77΄Δαρέλας) , Πανίδης (64′ Κιτσάκης) , Γκορτεζιάνι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντώνης Νικοπολίδης): Καραργύρης, Φρέρης, Ντόι, Χριστοφιλόπουλος (82′ Σαπουντζής), Κατσογιάννης (79′ Χαϊκάλης), Μαυρουδής, Κίτσος, Μπέλιτς, Σταμούλης, Λιάτσος (82′ Αρσενίδης), Τσέλιος (68′ Κασέμι).