Κ17: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΟΚ 2-0

Εκπληκτικός ο ΠΑΣ, κράτησε το μηδέν – Έριξε δύο στον ΠΑΟΚ και έχασε και πέναλτι – Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ο Βρακάς

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η ομάδα Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης του ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που έγινε στο Epirus Arena, για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Τεράστια νίκη πραγματοποίησε ο ΠΑΣ, έχοντας μάλιστα και χαμένο πέναλτι για να αυξήσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Η ομάδα του Μιχάλη Μπόλου, παρά τις ελλείψεις και το γεγονός ότι οι δύο από τους τρεις στόπερ ήταν 14χρονοι, έπιασε σπουδαία απόδοση, έπαιξε έξυπνα, είχε σε τρομερή μέρα τον τερματοφύλακα Βρακά και πήρε τη νίκη, επί του συνήθους φαβορί του ομίλου για την 1η θέση.

Οι Γιαννιώτες άνοιξαν νωρίς το σκορ στο 7′ με τον Μίνα να «κρεμάει» με πλασέ τον Αγγελίδη για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο μετά το 28ο λεπτό, όταν για πρώτη φορά απείλησε με κεφαλιά του Ιορδανίδη στη συμβολή των δοκών του Βρακά. Από εκεί και πέρα το ματς ανήκε πλήρως στους φιλοξενούμενους που άρχισαν να χάνουν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, με τον Βρακά να αναδεικνύεται σε ήρωα, έχοντας τρεις σημαντικές επεμβάσεις ως το τέλος του α’ ημιχρόνου, ενώ ο ΠΑΟΚ φωνάζει και για ένα πέναλτι που δεν το δόθηκε στο 36’.

Στην επανάληψη κι ενώ φαινόταν η έλλειψη παιχνιδιών του ΠΑΣ, και άρχιζε σιγά σιγά να επιδράει και η κούραση, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, αφού οι νεαροί ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ κατέθεσαν μπόλικη ψυχή μέσα στο γήπεδο και όχι μόνο κράτησαν το μηδέν στην άμυνα, αλλά η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, διότι όσο ο ΠΑΟΚ ένιωθε να χάνεται το αποτέλεσμα, τόσο άφηνε κενά στην άμυνα.

Στο 72’ ο Σάλο έφυγε στο μισό γήπεδο σε τετ-α-τετ, αλλά αστόχησε στο ψηλοκρεμαστό σουτ και τελικά στο 76’ οι Γιαννιώτες πέτυχαν και δεύτερο γκολ με καταπληκτική ενέργεια του Χρήστου.

Στο 85’ ο Σάλο κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο Αγγελίδης μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ απείλησε με κάποιες ακόμα φάσεις, αλλά και πάλι ο Βρακάς με έξοχες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν!

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βρακάς, Γκρέστας (83′ Καφενζής), Τζιφάκης (61′ Αδαμίδης), Λεοντίδης, Ντούκας, Μπέλλος, Ναούμης, Τσέλιος (69′ Σάλο), Μίνα (83′ Αθανασίου), Φερεντίνος (69′ Χρήστου), Σκουτέλιος.

ΠΑΟΚ: Αγγελίδης, Τασιούρας, Χουρδάκης (46’ Βασιλειάδης), Σινανάι, Ζίλος (65’ Καστίδης), Κωττάς, Bαρέλα, Τσίκος, Ιορδανίδης, Ρούμιαντσεβ (73’ Γκούμας), Μπάμπουρας (55’ Μάρτος).