«Καθάρισε» το ματς ο Δουγένης – Καθολική υπεροχή ο Παναθηναϊκός, παρά το ισχνό 1-0 – Δεν έμπαινε με …τίποτα η μπάλα – Μεγάλη ευκαιρία στο 90’ ο Λεβαδειακός να φέρει το ματς στα ίσα
Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης του Λεβαδειακού, στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο το απόγευμα, στο «Γ. Καλαφάτης», για την 7η αγωνιστική του 3ου γύρου, του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.
Αν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για ευρύτερο σκορ, οι έφηβοι του Παναθηναϊκού, πήραν το τρίποντο κόντρα στους Βοιωτούς με το φτωχό 1-0 και παραμένουν στην 3η θέση της βαθμολογίας, τρείς βαθμούς πίσω από τον δεύτερο Ολυμπιακό.
Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, οι «πράσινοι» έφηβοι επέστρεψαν στις νίκες. Η επικράτηση ήρθε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ με το «τριφύλλι» να δημιουργεί και να χάνει πολλές ευκαιρίες παρά το γεγονός ότι οι απουσίες για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου ήταν πολλές, είτε λόγω τραυματισμών, είτε λόγω τιμωριών. Οι απουσίες αυτές είχαν σαν αποτέλεσμα η ομάδα να παρουσιαστεί με πολλές αλλαγές και να δοθεί η ευκαιρία και σε κάποια παιδιά της Κ16 να πάρουν χρόνο συμμετοχής.
Ο Παναθηναϊκός είχε την πλήρη κατοχή από το πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες τόσο στην αρχή όσο και στο τέλος του 45λέπτου με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 0-0.
Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» μπήκαν ακόμη πιο δυνατά πιέζοντας για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στην προσπάθειά τους αυτή έχασαν ευκαιρίες μέχρι να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ στο 70’ με τον Δουγένη.
Οι παίκτες του τριφυλλιού έχασαν και στη συνέχεια ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν και παραλίγο να το πληρώσουν με τους Βοιωτούς να έχουν δοκάρι στο 90’ με τον Παχούμη. Τελικά το σκορ παρέμεινε στο 1-0.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Συλαϊδόπουλος): Κακοσαίος, Σπίνος, Βενέτης Νταμπίζας, Πογιάνης, Αλεξανδρόπουλος Χριστοδούλου, Σκεντεράι, Δουγένης, Καλομοίρης, Μιχαήλ. Επαιξαν και οι: Σερπέζης, Μαυρουδής, Κολόκας, Τουρούκης.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μακκαλιάς): Ζωγράφος, Ματσοτάι, Σόφης, Δράκος, Γιαννακόπουλος, Αργυρίου, Κουκοβίνος, Παχούμης, Βήχος, Δήμος, Ιωαννίδης. Έπαιξαν και οι: Μεντί, Διαμαντόπουλος, Πουλαδάκης, Τσώκος.
Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία
7η Αγωνιστική – 3ος Γύρος
A.E.K.-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | 2 – 1 |
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ.-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | 3 – 1 |
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ.-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | 1 – 2 |
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ | 1 – 0 |
Βαθμολογία Όμιλος A’ | |||
# | ΟΜΑΔΑ | ΑΓΩΝΕΣ | ΒΑΘ. |
---|---|---|---|
1 | A.E.K. | 20 | 41 |
2 | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | 19 | 39 |
3 | ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | 20 | 36 |
4 | ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. | 19 | 31 |
5 | ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. | 19 | 29 |
6 | ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ | 20 | 19 |
7 | ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | 20 | 14 |
8 | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | 19 | 5 |