Κ17: ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΕΚ 1-3

Μεγάλο διπλό της ΑΕΚ στην Τρίπολη, με ανατροπή – Δύο γκολ ο Κοντάκης – Σκόραρε πάλι ο Κοντορουχάς (για 7η φορά), ερχόμενος… ως αλλαγή

Νικηφόρα πέρασε η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ από την Τρίπολη, καθώς επικράτησε με 3-1 της αντίστοιχης του Αστέρα, στο παιχνίδι που έγινε στο βοηθητικό γήπεδο του “Θ. Κολοκοτρώνης”, για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Ο Αστέρας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 23′, με γκολ του Τόλιου μετά από αντεπίθεση. Στο 29′ ο Μούτσα εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα μετά την πρόσκρουση στο οριζόντιο δοκάρι και την ασταθή επέμβαση του τερματοφύλακα κατέβηκε στα πόδια του Κοντάκη που ισοφάρισε με πλασέ εξ επαφής ισοφαρίζοντας σε 1-1 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 74′ με τον Κοντάκη, o οποίος πήρε την πάσα του Δημητριάδη, πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και έγραψε το 1-2 με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η νίκη της ΑΕΚ εδραιώθηκε στο 79′ μετά από συνεργασία των δύο αλλαγών. Ο Γεωργέας έφυγε από τα δεξιά και έκανε μία σέντρα την οποία, μετά την αρχική απόκρουση της άμυνας του Αστέρα, αξιοποίησε με κεφαλιά ο Κοντορουχάς, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3. Ο Κοντορουχάς έχει πετύχει 7 γκολ στο πρωτάθλημα, όλα ερχόμενος ως αλλαγή!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Βαλληνδράς, Μποτόπουλος, Καλόγηρος (83′ Ρουμελιώτης), Καραγλάνης  Λάσκαρης, Παπαδημητρίου, Καλλαντζή (83′ Ζαντζάς), Ντερβίση (80′ Κουτσιούδης), Τόλιος, Α. Παπαδόπουλος, Ελέζι (65′ Σκιδάς).

ΑΕΚ: Μπαλαμώτης, Γιώργαλης (61′ Ανδρικόπουλος) Γιαματζίδης, Κοσίδης, Χατζηνικολάου, Μαρούτσης, Κρουσελνίτσκι (71′ Δημητριάδης) Μούτσα, Κλάψας (55′ Γεωργέας) Κοντάκης, Πετράτος (55′ Κοντορουχάς).