Τρίποντο στη Βέροια η Ξάνθη – Ουραγός …συνεχίζει η «Βασίλισσα»
Νικηφόρα πέρασε από τη Βέροια η ομάδα Παίδων Κ15 της Ξάνθης, καθώς επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης τοπικής ομάδας, στο παιχνίδι που έγινε την Κυριακή το μεσημέρι, στο γήπεδο Παλατιτσίων, για την εξ αναβολής 5η αγωνιστική του 1ου γύρου, του Β’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ15 της Super League.
Η Ξάνθη άνοιξε το σκορ στο 17′ με το σουτ του Κοτόπουλου, με τη Βέροια να ισοφαρίζει σε 1-1στο 52′ με τον Βασίλτση, ο οποίος είχε εισέλθει ως αλλαγή στο ημίχρονο. Στο 62′ ο Βουτσάς διαμόρφωσε το τελικό 1-2 δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα του.
Η Ξάνθη παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από τον Ηρακλή με 22 βαθμούς σε 13 αναμετρήσεις.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Καρυπίδης (Βλαδίκας – Καραγιάννης) της ΕΠΣ Πέλλας.
ΒΕΡΟΙΑ (Γιάννης Καψαλιάρης): Χατζηπαναγιωτίδης, Παπαγιάννης, Πελτέκης (40′ Βασίλτσης), Παρασχόπουλος (70′ λ.τρ. Ασλανίδης), Νέστορας, Γαλτουτζίδης, Ευστρατιάδης, Ηλίας (65′ Δάσκαλος), Θεοδώρου, Κουτσούκης (65′ Σαφαρίκας), Ντ. Τσουλχάι (50′ Αρ. Τσουλχάι).
ΞΑΝΘΗ (Θόδωρος Καραγιαννίδης): Καρά Ισμαήλ, Καλογρανάς, Μολώνης, Τσιεγγελίδης, Χασάνογλου, Μανίσογλου, Τσιτσεκίδης (77’ Σαρή Μ.), Κωσταρέλης (79’ Κουρού Χαλήλ), Κοτόπουλος (78’ Νιαζήφογλου), Καράμπελας (70’ Μουστάκης), Δημητριάδης (50’ Βουτσάς).
Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία
5η Αγωνιστική – 1ος Γύρος
ΑΕΠ ΗΡΑΚΛΗΣ-Α.Ε.Λ. | 4 – 0 |
ΒΕΡΟΙΑ-Α.Ο. ΞΑΝΘΗ | 1 – 2 |
Π.Α.Ο.Κ.-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Αναβολή |
Βαθμολογία Όμιλος B’ | |||
# | ΟΜΑΔΑ | ΑΓΩΝΕΣ | ΒΑΘ. |
---|---|---|---|
1 | Π.Α.Ο.Κ. | 13 | 39 |
2 | ΑΕΠ ΗΡΑΚΛΗΣ | 14 | 27 |
3 | Α.Ο. ΞΑΝΘΗ | 13 | 22 |
4 | ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 14 | 22 |
5 | ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ | 15 | 17 |
6 | Α.Ε.Λ. | 15 | 10 |
7 | ΒΕΡΟΙΑ | 14 | 4 |