Την πρώτη τους προπόνηση για την αγωνιστική περίοδο 2016-17 πραγματοποίησαν το απόγευμα της Δευτέρας οι ομάδες Κ-12 και Κ-11 της Ακαδημίας του Ολυμπιακού.
Προπονητής στην Κ-12 είναι πλέον ο Φώτης Παπαπαναγής ενώ στην Κ-11 ο Σωκράτης Κοψαχείλης ο οποίος είχε την περασμένη περίοδο την Κ-10 και συνεχίζει με τα ίδια παιδιά και αυτή τη σεζόν.
Η πρώτη ημέρα περιελάμβανε το καλωσόρισμα και ομιλίες από τους προπονητές, αλλά και προπόνηση. Τόσο η Κ-11 όσο και η Κ-12 θα συμμετάσχουν σε πολλά τουρνουά με άλλες ΠΑΕ, κατά την διάρκεια της χρονιάς.
Την πρώτη προπόνηση της Κ-11 έκανε η προπονήτρια της Ακαδημίας Κατερίνα Φαλίδα, λόγω της απουσίας του Σωκράτη Κοψαχείλη στο Πήλιο όπου προετοιμάζονται οι ομάδες Κ-15 και Κ-16