Το παρών έδωσαν οι ποδοσφαιριστές Φελίπε Πάρντο και Δημήτρης Κολοβός οι οποίοι απεύθυναν χαιρετισμό και δέχτηκαν ερωτήσεις από τους προπονητές των Σχολών που ξεπέρασαν τους 150!
![]() | |||||||
Πάρντο: «Νιώθω ωραία ανάμεσα σας»
Το παρών στην 1η ημέρα έδωσαν και δυο ποδοσφαιριστές της πρώτης ομάδας του Ολυμπιακού. Ο Φελίπε Πάρντο και ο Δημήτρης Κολοβός ανταποκρίθηκαν με χαρά στην πρόσκληση της Ακαδημίας και λάμπρυναν με την παρουσία τους το Σεμινάριο. Ο Κολομβιανός ποδοσφαιριστής «συγκίνησε» τους πάντες αφού είχε γράψει τα λόγια του στο κινητό και ζήτησε συγνώμη από τους συνέδρους που θα διαβάσει. «Νιώθω ωραία που είμαι ανάμεσα σας. Μου έχουν πει ότι ο Ολυμπιακός είναι μια οικογένεια και τώρα βλέπω πως ο Ολυμπιακός είναι μια μεγάλη παγκόσμια οικογένεια. Να προσέχετε τα παιδιά που έχετε στις Ακαδημίες σας. Εγώ δεν είχαν την πολυτέλεια να πάω σε Σχολή. Το ποδόσφαιρο θέλει δουλειά και επιμονή. Είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι εδώ», τόνισε ο Φελίπε Πάρντο.
![]() | |||||||
Κολοβός: «Ακολουθείτε το πλάνο του Ολυμπιακού»
Ο Δημήτρης Κολοβός από την πλευρά του μιλώντας στους συνέδρους σημείωσε: «Ο Ολυμπιακός ανοίγει τις πύλες του για τις Σχολές του και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Όλοι μαζί είμαστε ένα. Χαίρομαι που εκπροσωπώ την πρώτη ομάδα σ’ αυτό το σεμινάριο. Είναι πολύ σπουδαίο να μαθαίνεται για το ποδόσφαιρο από μεγάλα ονόματα όπως είναι ο κ. Μαυρογενίδης, ο κ. Αμανατίδης, ο κ. Πάντος και ο κ. Στρακόσια. Να ακολουθείται πιστά το πρόγραμμα του Ολυμπιακού για να είστε επιτυχημένοι». Ο νεαρός άσος δέχτηκε ερωτήσεις από τους συνέδρους για την πορεία του, για τον ρόλο των προπονητών στην καριέρα του αλλά και για το πώς αντιμετώπισε ως ποδοσφαιριστής την επτάμηνη απουσία του από τα γήπεδα λόγω του τραυματισμού του.
«Μαθήματα» από τους κορυφαίους
Ο Τεχνικός Διευθυντής της Ακαδημίας κ. Θόδωρος Ελευθεριάδης ανέλυσε το θέμα «Τακτική Θέσεων στο Σύγχρονο Ποδόσφαιρο» ενώ στη συνέχεια δυο μεγάλες μορφές του Ολυμπιακού ο κ. Δημήτρης Μαυρογενίδης και ο κ. Τάσος Πάντος που είναι προπονητές της Ακαδημίας μίλησαν για τα «Καθήκοντα Αμυντικών» τα οποία γνωρίζουν όσο κανείς άλλος. Το πρόγραμμα είχε και πρακτικό κομμάτι και φιλικό παιχνίδι της Κ-13 της Ακαδημίας με την Σχολή Βάρης το οποίο είδαν όλοι οι προπονητές των Σχολών, ασκήσεις στο γυμναστήριο από τους κ.κ Ρωσίδη και Αμπατζίδη, θέμα για τις «Στημένες Φάσεις», ανάλυση «Προπόνησης Τερματοφυλάκων» από τους κ.κ Στρακόσια, Βενιαμίν, Κοψαχείλη, Θεοδώρου αλλά και ασκήσεις… επί χόρτου από τους κ.κ Τοπολιάτη και Πάντο. Επίσης οι κ.κ Ελευθεριάδης, Βούζας, Στρακόσια ανέλυσαν τον τρόπο δουλειά της Κ-20 που πέρσι κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ελλάδος και προκρίθηκε στους «16» του UEFA Youth League. Επιπλέον ο προπονητής κ. Παπαναναγής μίλησε για τη σημασία των επισκέψεων των στελεχών της Ακαδημίας στις Σχολές και παρουσίασε θέμα για την «Στρατηγική στο Ποδόσφαιρο».
Η παρουσίαση του κ. Χρήστου Θέου
Ειδικό κεφάλαιο στην 1η ημέρα ήταν και η «Πρόληψη Τραυματισμών» το οποίο επιμελήθηκε και παρουσίασε ο Επικεφαλής Ιατρός της ΠΑΕ Ολυμπιακός κ. Χρήστος Θέος. Η παρουσίαση που κράτησε περισσότερο από μισή ώρα κέρδισε όλους τους συνέδρους οι οποίοι δεν σταματούσαν να κάνουν ερωτήσεις στον κ. Θέό ο οποίος και στο φινάλε απέσπασε ένα ζεστό και παρατεταμένο χειροκρότημα. Στο Σεμινάριο συμμετείχε και ο άμεσος συνεργάτης του κ. Θέου στο ιατρικό επιτελείο κ. Λυκουρέσης.
Η 1η ημέρα περιελάμβανε και την ομαδική φωτογράφιση μπροστά στο σήμα του Ολυμπιακού με τα 4 αστέρια όλων των συνέδρων και ομιλητών και φυσικά το γεύμα στο οποίοι όλοι είχαν την δυνατότητα ν’ ανταλλάξουν απόψεις για θέματα του Σεμιναρίου.
Το Σεμινάριο θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με πολλά και ενδιαφέροντα θέματα όπως είναι η «Αθλητική Ψυχολογία και η Διατροφή», η σημασία των εργομετρικών μετρήσεων, o ρόλος του scouting και πολλά άλλα.