Πρώτη στην Ελλάδα, η Μικτή Νέων της ΕΠΣ Σερρών, 3-2 την ΕΠΣ Ηρακλείου [VIDEO]

Η Μικτή Νέων της ΕΠΣ Σερρών αναδείχθηκε πρωταθλήτρια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, επικρατώντας με 3-2 της αντίστοιχης της ΕΠΣ Ηρακλείου, στον τελικό που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο της Βάρης.

Οι Νέοι του Ηρακλείου άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Νοικοκυράκη, αλλά οι Σερραίοι αντέδρασαν και έχοντας ένα εκπληκτικό εξάλεπτο, πέτυχαν τρία τέρματα.  Αρχικά οι Νέοι των Σερρών ισοφάρισαν σε 1-1 στο 39’ με ωραίο πλασέ του Σιψή, και στο 44’ ολοκλήρωσαν την ανατροπή κάνοντας το 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζή. Στο 45’ ο Φακής εκμεταλλεύτηκε μπέρδεμα του κεντρικού αμυντικού διδύμου του Ηρακλείου και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ηρακλείου πίεσαν για να μειώσουν το σκορ και το κατάφεραν στο 62’ όταν μετά από κόρνερ του Κουρίνου, ο Μακρυγιαννάκης ο οποίος είχε προωθηθεί, με ωραίο σουτ στη γωνία μείωσε σε 3-2 δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στη συνέχεια οι δυο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για γκολ, με το Ηράκλειο να χάνει τη σημαντικότερη στις καθυστερήσεις όταν ο Χιώτης γύρισε τη μπάλα στον Αλεξάκη και εκείνος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Σερρών, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Το 3-2 έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και έτσι η Μικτή Νέων της ΕΠΣ Σερρών κατέκτησε την κούπα της πρωταθλήτριας ομάδας στην κατηγορία Νέων στην Ελλάδα.

ΜΙΚΤΗ ΝΕΩΝ ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ: Μαδένης- Θωμαΐδης, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης (46′ Αποστολόπουλος), Δήμος, Γιαξής, Αναγνωστάκης (71′ Νέος), Αραμπατζής, Φακής, Σιψής (88′ Μαϊκόπουλος), Κιουτσεκτσίδης.

ΜΙΚΤΗ ΝΕΩΝ ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: Κοιλάδης- Μακρυγιαννάκης, Καλαϊτζάκης 51′ Παπαδάκης), Χαϊντίνι, Νοικοκυράκης, Κουγιουμουτζής (63′ Αρχοντάκης), Κουρίνος, Ζερβάκης, Χιώτης, Αλεξάκης, Δολαψάκης.