Κ20: Φιλική τεσσάρα στην ΑΕΚ, έριξε στα Σπάτα, ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε η ομάδα Νέων Κ20 του Παναθηναϊκού, την αντίστοιχη της ΑΕΚ, στο φιλικό παιχνίδι που έγινε την Πέμπτη (1/9), το απόγευμα, στις προπονητικές εγκαταστάσεις της Ένωσης στα Σπάτα.

Τι κι αν έπαιξαν την προηγούμενη ημέρα φιλικό με την πρώτη ομάδα. Τι κι αν τους έλειπαν τρεις παίκτες στην Εθνική Νέων. Οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου ήταν καταιγιστικοί, είχαν την απόλυτη υπεροχή στο ματς και πέραν των τεσσάρων τερμάτων που σημείωσαν, έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο και θα μπορούσαν να σημειώσουν και περισσότερα γκολ.

Το σκορ άνοιξε στο 32’ όταν μετά από μεταβίβαση του Χαλκίδη, αριστερά στον Μαυρομάτη, ο τελευταίος πάσαρε με το κεφάλι στον Πίσπα, βγάζοντάς τον τετατετ και ο φορ των πρασίνων, με πλασέ, νίκησε τον γκολκίπερ της ΑΕΚ γράφοντας το 0-1.

Δέκα λεπτά αργότερα (42’), μετά από όμορφο συνδυασμό-τρίγωνο, Πίσπα, Μπουζούκη, Χατζηγιοβάνη, ο τελευταίος εξαπέλυσε ένα σουτ κεραυνό έξω από την περιοχή σημειώνοντας το 0-2.

Με την έναρξη της επανάληψης (47’), έγινε το 0-3, όταν ο Μπουζούκης επιχείρησε σουτ από περίπου 30 μέτρα, με την μπάλα να καταλήγει στο γάμα της εστίας της Ένωσης.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παπανικολάου στο 85’ όταν μετά από ενέργειά του από αριστερά, πάτησε περιοχή και με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Η ομάδα του Στέλιου Μανωλά ανέβασε κάποιες στροφές στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε τρεις ευκαιρίες και θα μπορούσε να σημειώσει κάποιο τέρμα, αλλά ο Χαλκίδης είχε… κατεβάσει ρολά.

Με την Εθνική Νέων απουσίαζαν από τον Παναθηναϊκό, οι  Βαλμάς, Ευαγγέλου, Μίγγος, και από την ΑΕΚ ο Τάμπας.

ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Αναμένεται

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Χαλκίδης, Ξηρός, Μαυρομάτης, Ανδρέου, Τριανταφυλλόπουλος, Θεοχάρης, Κουντουριώτης, Αγγελόπουλος, Πίσπας, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης. Στο 46’ εισήλθαν οι: Παπανικολάου, Σερβιλάκης, Αποστολάκης. Στο 60’ εισήλθαν οι: Δημήτρουλας, Ζερβόπουλος και στο 75’-80’ εισήλθαν οι: Ντόκο, Ξεπαπαδάκης, Μανιδάκης, Ξενόπουλος.