Έξι ποδοσφαιριστές της Ακαδημίας του Ολυμπιακού ακολουθούν την προετοιμασία της πρώτης ομάδας του Ολυμπιακού! Την δουλειά στην Ακαδημία δεν την πιστοποιούν μόνοι οι τίτλοι στα Πρωταθλήματα της Super League αλλά η … προώθηση παικτών στην πρώτη ομάδα!
Τη φετινή προετοιμασία της Πρωταθλήτριας Ελλάδος η οποία “χτίζεται” για το Πρωτάθλημα αλλά και για το UEFA Champions League ακολουθεί ο 20 χρόνος Πραξιτέλης Βούρος, ο οποίος αγωνίστηκε πέρσι και στην Κ-20 και στην ανδρική ομάδα, ο 19χρόνος Γιάννης Λάτσι που ήταν πέρσι εκ των πρωταγωνιστών της πορείας των Νέων σε Ελλάδα και Ευρώπη, ο 19χρόνος Μανώλης Σάλιακας, μέλος της Νέων και της πρώτης ομάδας τη σεζόν 2014-15 και ο Κώστας Τσιμίκας που ήταν βασικός στην ομάδα Νέων.
Επίσης την προετοιμασία ακολουθεί στην Ολλανδία (μετά από την Αυστρία και την Τουρκία) ο Δημήτρης Νικολάου, ο οποίος δεν έχει κλείσει ακόμη τα 17, ο οποίος μάλιστα αγωνίστηκε και σε φιλικό παιχνίδι! Παρών στο πρώτο στάδιο ήταν ο επίσης 17χρόνος Παναγιώτης Ρέτσος ο οποίος όμως τραυματίστηκε και δεν συνεχίζει στην προετοιμασία. Φυσικά δεν μπορούμε να ξεχάσουμε δυο παλιούς παίκτες της Ακαδημίας, τον Κώστα Φορτούνη και τον Λευτέρη Χουτεσιώτη!