Κ20: ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΟΚ 1-3 [PHOTOS+VIDEO]

Με γκολ στο 85′ και στο 93′ πήρε με ανατροπή το διπλό στα Χανιά ο ΠΑΟK και πλησίασε τον Παναθηναϊκό στους 5 πόντους

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Κ20 του ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στα Χανιά και να επικρατήσει με 3-1 της αντίστοιχης ομάδας του Πλατανιά, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Αλικιανού, για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Ο Δικέφαλος πρόσθεσε άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του, στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης από τον Παναθηναϊκό.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα από όσους το παρακολούθησαν. Ένα τετ α τετ του Κόζακ μόλις στο τρίτο λεπτό που εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα του Πλατανιά, και μία εξαιρετική επέμβαση του Σιαμπάνη στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν οι σημαντικότερες στιγμές ενός 45λέπτου χωρίς πολύ ρυθμό και φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο δεύτερο μέρος όμως τα πάντα άλλαξαν. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι ο Πλατανιάς κατάφερε μόλις στο 48′ να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Το γκολ των γηπεδούχων αφύπνισε τον Δικέφαλο, ο οποίος άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση, η οποία δεν άργησε να έρθει.

Τζοβάρας και Παπαθανασίου συνδυάστηκαν άψογα και ο δεύτερος με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή, με τον Πλατανιά να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Η έκβαση της αναμέτρησης κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Στο 85΄ο Τζοβάρας μετά από φάση διαρκείας έβαλε τον Δικέφαλο σε ρόλο οδηγού και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σέρβιρε στον Κόζακ, ο οποίος έγραψε το τελικό 1-3.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Αναμένεται

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Παπαθανασίου (67′ Λύρατζης), Γιαλαμούδης, Διαμαντής, Πολύζος, Μελετίδης, Χατζηδίμπας, Χατζηστραβός (87′ Μίσκοβιτς), Ματθαίου (60′ Δούμτσης), Κόζακ Τζοβάρας