K20: ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0 [PHOTOS+VIDEO]

Προελαύνει ο ΠΑΟΚ και… στο κυνήγι του Παναθηναϊκού για… πρωτάθλημα – Νίκησε πρώτη φορά τον Βούζα, ο Γκαρσία – Και ο Γιώργος Σαββίδης, στο γήπεδο

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ20 του ΠΑΟΚ, καθώς στο ντέρμπι της αγωνιστικής επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης ομάδας του Ολυμπιακού, στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στη Θεσσαλονίκη, για την 23η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Μία σχετικά εύκολη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού, σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα επιβλήθηκε στον αντίπαλό του, συνεχίζοντας έτσι την ξέφρενη πορεία του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με σαφή επιθετικό προσανατολισμό και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Γκαργκαλατζίδης έκανε ωραία κίνηση και άψογη σέντρα από τα αριστερά, ο Χατζηστραβός έκανε πανέξυπνη κεφαλιά-πάσα στον Γαϊτανίδη και αυτός με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Ο Ολυμπιακός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου και ο ΠΑΟΚ είχε αρκετές καλές στιγμές για περισσότερα γκολ, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να πιέσουν για την ισοφάριση, αλλά οι παίκτες του Δικεφάλου έπαιξαν υποδειγματική άμυνα και δεν επέτρεψαν να δημιουργηθούν κίνδυνοι μπροστά στα καρέ του Σιαμπάνη.

Στο 77′ τα πάντα τελείωσαν. Ο Μπαλογιάννης πήρε το… ριμπάουντ μετά από σουτ του Τζοβάρα και εκτέλεσε για το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ  (Πάμπλο Γκαρσία): Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Δημητρίου, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Τσιγγάρας, Χατζηστραβός (56′ Μανιώτης), Τζοβάρας, Γαϊτανίδης (56′ Μαρκόφσκι), Γκαργκαλατζίδης (87′ Παπαδόπουλος Χ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Βασίλης Βούζας): Αγγελόπουλος, Πανάγου, Κουγιός (76′ Γαλούπης), Λαμπρου, Ράμα, Πέιος (68′ Νεοφυτίδης), Χατζηιωαννίδης (60′ Μπουλάρι), Ξενιτίδης, Βάρκας, Βρουσάι, Βοϊλης.

Είδε την Κ20 ο Γιώργος Σαββίδης

Από νωρίς ξεκίνησε να μπαίνει σε κλίμα ντέρμπι ο Γιώργος Σαββίδης, με το μέλος του ΔΣ της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, να δίνει το παρών στην αναμέτρηση της Κ20 του Δικεφάλου με την αντίστοιχη του Ολυμπιακού.

Το τελικό 2-0 των «ασπρόμαυρων», άφησε ικανοποιημένο τον Γιώργο Σαββίδη ο οποίος μάλιστα, ανάρτησε στον λογαριασμό του στο instagram, το ανάλογο στιγμιότυπο από την παρουσία του στο γήπεδο. Δείτε παρακάτω την ανάρτηση του Γιώργου Σαββίδη:

PHOTOS

Δείτε φωτογραφίες από την αναμέτρηση κάνοντας κλικ εδώ

VIDEO

Δείτε το βίντεο με τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ του αγώνα Κ20 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός, όπως τα κατέγραψε η κάμερα της «ασπρόμαυρης» ΠΑΕ κάνοντας κλικ εδώ