Κ20: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΞΑΝΘΗ 1-3

Επέστρεψαν… στις νίκες οι Ακρίτες – Μεγάλη νίκη η Ξάνθη – Ατρόμητος …σκαμπανεβασμάτων

Νικηφόρα πέρασε η ομάδα Νέων Κ20 της Ξάνθης από το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 3-1 της αντίστοιχης του Ατρόμητου, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Ηφαίστου, για την 21η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Η Ξάνθη μετά από μια σειρά ανεπιτυχών αποτελεσμάτων επέστρεψε στις νίκες και με δύο γκολ στο πρώτο μέρος και ένα στο δεύτερο πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ λίγο πριν τη λήξη του ματς. Ο Ατρόμητος έδειξε ότι δέχεται εύκολα το γκολ, αλλά δυσκολεύεται να βάλει.

Οι Περιστεριώτες κατέβηκαν στο ματς με τη Ξάνθη με αρκετές απουσίες βασικών παικτών (Κάιο, Τσατσόπουλος, Νάτσος Κρουσέλ, Στρούγγης, Παυλής) και δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, παρά μόνο στο πρώτο 20άλεπτο της επανάληψης, που η Ξάνθη τους έδωσε χώρο.

Στο διάστημα αυτό οι παίκτες του Κώστα Παρθενίου που έχαναν 0-2 από το πρώτο ημίχρονο,  ισορρόπησαν το παιχνίδι και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες. Ωστόσο …ήρθε το 3ο τέρμα της Ξάνθης κι εκεί τελείωσαν οι ελπίδες του Ατρόμητου για κάτι καλύτερο…

Τα γκολ

Ο  Σαμπανίδης με δύο γκολ στο 27′ και το 31′ έκανε το 0-2, ενώ στο 61′ ο Χατζηχασάνογλου πέτυχε το 0-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 84′ με τον Κοτσικο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κώστας Παρθενίου): Κινάλης, Γιαταγανάκης, Τζίνοβιτς, Ιγκμπινόμπα, Λώλος, Ιμέρι, Φαρία (65’ Τριμάτης), Κουτρούλης (45’ Χαραλάμπους), Δαλκαφούκης (65’ Κοτσικος), Λαζαρίδης, Νταβιώτης.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Δεμένικος, Σβάρνας, Βαφειάδης, Χασάνογλου, Ψεμματάς (75′ Παπάζογλου), Παπαδόπουλος, Κώστας, Καπτέλι (80′ Τσάπαρης), Μελισσόπουλος (89′ Καλογιάννης), Χατζηχασάνογλου, Σαμπανίδης.