K20: ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0

Δεν κατάφερε να κρατήσει το αήττητο ο Ολυμπιακός, στο τελευταίο του παιχνίδι – Τριάρα ο Αστέρας με παιχνίδι …αντεπιθέσεων

Η Κ20 του Αστέρα πήρε μεγάλη νίκη με το εμφατικό σκορ 3-0, κόντρα στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ολυμπιακό, στο παιχνίδι που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής στην Τρίπολη, στα πλαίσια της εξ αναβολής διεξαγωγής της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Ο Ολυμπιακός που έχει κατακτήσει και φέτος το Πρωτάθλημα, δεν είχε χάσει για 29 αγώνες, ωστόσο ηττήθηκε στον τελευταίο του και έτσι συγκέντρωσε 77 βαθμούς έχοντας σε 30 αγώνες, 24 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας άγγιξε τη μετριότητα και δεν σημειώθηκε κανένα τέρμα, με τους Αρκάδες να κλείνουν αποτελεσματικά του χώρους και τους Πειραιώτες να προσπαθούν να πιέσουν.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε ένα εκπληκτικό 15άλεπτο από το 46′ έως το 60′, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Λάμπρου, Βρουσάι, Καμπετσή και Μεγαρίτη.

Οι παίκτες του Αστέρα όμως κινήθηκαν έξυπνα, παίζοντας σωστά τις αντεπιθέσεις και στο 64′ βρήκαν δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, με τον Δουβίκα, μετά από ασίστ του Συρεγγέλα να γράφει το 1-0.

Οι “κιτρινομπλέ” δεν έμειναν όμως εκεί, καθώς στο 78′ κατάφεραν να “σφραγίσουν” τη νίκη με το τέρμα του Μπαστιάνου, ο οποίος έκανε το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Συρεγγέλας στις καθυστερήσεις (90’+1’), μετά από ωραία πάσα του Δουβίκα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Βασίλης Βούζας μετά από το τέλος του αγώνα σημείωσε: “Σίγουρα θέλαμε να κλείσουμε αήττητοι τους αγώνες μας. Φτάσαμε πολύ κοντά αλλά στο τελευταίο παιχνίδι δεν ήμασταν αποτελεσματικοί όσο αφορά το γκολ. Εάν δεν βάλεις γκολ δεν κερδίζεις. Ο αντίπαλος μας πέτυχε τρία γκολ με αντεπιθέσεις και πανηγύρισε μια νίκη. Είμαστε Πρωταθλητές για 3η συνεχή χρονιά, με πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι μας, με πολύ καλή επίθεση και άμυνα αλλά θα θέλαμε και το αήττητο. Δεν ήρθε”.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ:  Τσιφτσής, Τσέκος, Ζήσης, Ευαγγέλου, Άσσεν, Μακροστέργιος, Νικολακόπουλος (76′ Ζήσης), Νάτσης (82′ Μπινιώρης), Συρεγγέλας, Τσιώλης, (62′ Δουβίκας), Μπαστιάνος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου (74′ Κιρτζιαλίδης), Φουάσης, Τόλι, Λάμπρου, Πέιος (65′ Βάρκας), Ξύδας, Ξενιτίδης, Καμπετσής, Μεγαρίτης, Κουγιός (λ.τ Βρουσάι).