Κ19: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 4-2

Πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 0-1 και 1-2 από τον Απόλλωνα Σμύρνης κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει τη νίκη 4-2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και εκμεταλλευόμενοι την κακή εμφάνιση των παικτών του Χρήστου Αγγέλη και τα πολλά λάθη πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε το προβάδισμα στο σκορ.

Στο 8’ ο Κύρκος εκτέλεσε κόρνερ ο Ντόντης αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 13’ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για διπλό πέναλτι σε ανατροπή του Πρωτονετάριου και στη συνέχεια για χέρι παίκτη του ΠΑΣ.

Το 0-1 έγινε στο 18’ με τον Χατζημάρκου ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη μπαλιά και βγήκε στον κενό χώρο πλασάροντας τον Βρακά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 45΄ο Πήλιος έκανε την παράλληλη σέντρα ο Γκούφας προσπάθησε να διώξει τη μπάλα στέλνοντας την με πορεία προς τα δίχτυα όμως ο Κυρίτσης τελευταία στιγμή απέκρουσε σωτήρια.

Σουτ του Κύρκου στο 51’ μπλόκαρε τη μπάλα ο Κυρίτσης.

Ο ΠΑΣ ισοφάρισε στο 55’ με τον Κύρκο να εκτελεί φάουλ και ο Γκίκας με με κεφαλιά κάνει το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο 63’ με τον Ριτσοτάκη να εκτελεί φάουλ και ο Πρωτονοτάριος με ανάποδο ψαλίδι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βρακά κάνοντας το 1-2.

Άμεση η απάντηση από τους Γιαννιώτες στο επόμενο λεπτό με αυτογκόλ του Γκούφα ισοφαρίζουν σε 2-2.

Η ολική ανατροπή στο σκορ ήρθε για τον ΠΑΣ στο 75’ όταν ο Κύρκος εκτέλεσε κόρνερ με πάσα στον Πάνο που του έδωσε και πάλι τη μπάλα με τον Κύρκο να κάνει το δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κυρίτση.

Στο 78΄ Ρίζος εκτέλεσε φάουλ και ο Φερεντίνος με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-2.

Στο 80΄αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ρίζος του ΠΑΣ διότι έπιασε από το λαιμό αντίπαλο. Ωστόσο ο βοηθός που υπέδειξε την αποβολή του Ρίζου θα έπρεπε να ενημερώσει τον διαιτητή ότι ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα Σμύρνης Πρωτονοτέριος απώθησε βίαια τον Γκίκα και θα έπρεπε και αυτός να δει την κόκκινη κάρτα.

Στο 89’ σουτ του Γερονικολού η μπάλα λίγο άουτ.

Διαιτησία: Μαγγιώρος (Γκέλης-Σίσκας).

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Πήλιος, Ρίζος, Γωγουβίτης, Ντόντης (20’ Τσιούτσιος), Τσίρης (20’ Γκίκας), Φερεντίνος (86’ Γερονικολός), Κουτσάκης, Πάνος (81’ Ναούμης), Κύρκος, Ζώνιος (46’ Λάμα).

Απόλλων Σμύρνης: Κυρίτσης, Γκούφας, Χατζημάρκος (46’ Μωυσίδης), Ριτσοτάκης (81’ Σαχίνι), Παπαδόπουλος, Λάτσκα, Πρωτονοτάριος, Στεφάνου, Παυλής (46’ Τσώνος), Μανέτας (66’ Κακούσιος), Σαραντίτης.