Κ19: ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 [VIDEO]

Στο φινάλε «τσίμπησε» το βαθμό ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη – Αξιόμαχος ο Αρης, δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη

Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων Κ19 του Άρη με τον Ολυμπιακό, που διεξήχθη στο δημοτικό γήπεδο Πυλαίας “Α. Καραμπουρνιώτης”, για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος K19 της Super League.

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε νωρίς στο 16′ με γκολ του Σάιμπερτ, όταν ο αριστερός μπακ του Αρη, έκανε κούρσα από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0. Οι κιτρινόμαυροι δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να διπλασιάσουν τα γκολ τους. Τόσο ο Σάιμπερτ, όσο και ο Μπαγκαλιάνης δεν σημάδεψαν σωστά και το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 60’, ο Χριστοφιλόπουλος επενέβη σωτήρια στην κεφαλιά του Τσιπουρά, ενώ οι Θεσσαλονικείς χαράμισαν ακόμη μία καλή στιγμή για να πάρουν αέρα δύο τερμάτων, αυτή τη φορά με τον Τσιπουρά.

Από το 70ο λεπτό και μετά, ο Ολυμπιακός πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, προειδοποίησε με τον Μαυρουδή στο 72′, ο οποίος σε σουτ που επιχείρησε, είδε την μπάλα να φεύγει σύριζα από το δεξί δοκάρι του Μακρή.

Η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 86’ όταν ο Αποστολόπουλος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Τσέλιος με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο Άρης έψαξε απάντηση, όμως το σουτ του Μαρμαρίδη στο 90′ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καράκουτη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ξεμαρκαρίστηκε με ωραία ενέργεια και σούταρε για να διώξει εντυπωσιακά ο Μακρής.

Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τους 25 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ να είναι στην κορυφή με 28 βαθμούς, και ο Άρης έμεινε τρίτος με 21 βαθμούς (ένα ματς λιγότερο).

ΑΡΗΣ: Μακρής, Ασλανιδης, Σάιμπερτ (76′ Δασκαλάκης), Βασιλόπουλος, Μπαγκαλιανης, Πάγκος, Μαρμαριδης, Μπακουτσης (80′ Αλτιτζης), Σπαρτιάτης, Τσιπουρας (70′ Τσακιριδης), Κριμιτζας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικοπολίδης): Παπαδούδης, Φρέρης, Αποστολόπουλος, Χριστοφιλόπουλος, Καλογερόπουλος, Νικόλης, Λιάτσος, Σαπουντζής, Κασέμι, Τσέλιος, Κίτσος.