Κ19: ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 [VIDEO]

Γκολ και θέαμα στην Αρτέμιδα – Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, έκανε το 4 στα 4 και στην κορυφή της βαθμολογίας – Πρωταγωνιστής ο Τσέλιος για τους ερυθρόλευκους, με δύο γκολ και μία ασίστ – Από το 60′ με παίκτη λιγότερο η ΑΕΚ – Δύο γκολ ο Κοσίδης για την Ένωση

Την τέταρτη  νίκη της σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε στο ντέρμπι της αντίστοιχης ομάδας της ΑΕΚ, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό γήπεδο Αρτέμιδας, για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 4′ όταν ο ο Κοσίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Λιοφάγου με το κεφάλι και έγραψε το 1-0.

Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση και ήρθε στο 12′ όταν ο Τσέλιος έβγαλε κάθετη στον Σταμούλη και αυτός με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου (43′) ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή,  όταν μετά την μπαλιά του Νικόλη και την πίεση των Σταμούλη, Λιοφάγου, Τσέλιου, ο τελευταίος έκλεψε την μπάλα από τον Κώτσιο και πλάσαρε από δύσκολη θέση πλάγια αριστερά για το 1-2 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν όπως τελείωσαν το α’ ημίχρονο δηλαδή με γκολ. Ο Τσέλιος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της ΑΕΚ και με σουτ από το ημικύκλιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το 1-3.

Στο 56’ η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Βλαχίδη με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Νικόλη.

Οι κιτρινόμαυροι, αν και έπαιζαν με δέκα παίκτες βγήκαν αρκετές φορές μπροστά με προϋποθέσεις και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-3 με τον Κοσίδη μετά από πάσα του Λαέρτ Πάπα.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός πάτησε κορυφή με 12 πόντους και μοιράζεται την πρώτη θέση με τον ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Κώτσιος (53’ Τσαχματιωτης) , Αρβανίτης, Μιτάι, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης, Τσαρούχας (61’ Χριστόπουλος), Μιχόπουλος (53’ Βλαχίδης), Γεωργέας (61′ Πάπα), Κοσίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντώνης Νικοπολίδης): Καραργύρης, Λιοφάγος, Νικόλης, Χριστοφιλόπουλος, Τσάβος, Μπέλιτς (85’ Λιάτσος), Μαυρουδής, Σουρλής, Κίτσος (64’ Αρσενίδης), Τσέλιος, Σταμούλης (81’ Ντόι).