K17: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2

Νίκη Final-4 ο Ολυμπιακός – Έπιασε κορυφή, ξεφεύγοντας 9 βαθμούς από τον τρίτο Πανιώνιο και περιμένει αύριο το αποτέλεσμα του Παναθηναϊκού με Απόλλωνα

Ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την είσοδο της στο Final-4, πραγματοποίησε η ομάδα Κ17 του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης του Πανιωνίου, στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στο γήπεδο Λαύρας στην Αργυρούπολη, για την 20η αγωνιστική, του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Η ερυθρόλευκη ομάδα είχε τις περισσότερες φάσεις στο α’ ημίχρονο όπου πέτυχε γκολ και είχε και δυο δοκάρια! Στο 22′ ο  Μπουλάρι σούταρε δυνατά και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ενώ στο 31′ ο ίδιος παίκτης σούταρε εκ νέου από το ύψος της περιοχής και μετά από την απόκρουση του τερματοφύλακα η μπάλα φτάνει στον Μούγιο ο οποίος με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ (0-1). Ο Ολυμπιακός στο 33′ είχε άλλο ένα δοκάρι με τον Ράμα!

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος πίεσε για την ισοφάριση, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε και σφράγισε τη νίκη στο 84′ όταν ο Γεωργαντής αφού εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Πανιωνίου βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τζίνα και με σουτ έγραψε το 0-2.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Τάσος Θέος είπε: “Μπράβο στα παιδιά για τη νίκη. Η ομάδα παλεύει κάθε αγώνα και κάνει σημαντικά βήματα για να είναι και φέτος στα τελικά και να διεκδικήσει την κούπα. Κάθε ματς είναι για εμάς τελικό και πρέπει να εμφανίζουμε συνεχώς καλύτερη εικόνα”.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Τζίνας, Γκούλιας, Αναστασίου (46′ Ρουκουνάκης), Μπρέγκου (82′ Περιστέρης), Βαλιούτης, Σεμερτζάκης, Βασιλόπουλος (53′ Φιλιππακόπουλος), Παπαντζίμας (76 Μπακούλι), Μούντριχας, Ευθυμιάδης (68” Πρεβόλης), Ξυγκόρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Κωνσταντινίδης, Νικόλης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουϊδης, Γλυνός (89′ Μικρός), Τσακίρης (85′ Ντούλος), Ράμα, Μπουλάρι (87′ Ζαχαράκης), Ντότης (62′ Γεωργαντής), Μούγιος (78′ Μαρτίνης).