Κ17: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1 [PHOTOS]

Κόκκινο το ντέρμπι – Πάλι… ο Bοΐλης – Πέρασε 2ος ο Ολυμπιακός – Έχασε το κέντρο ο Παναθηναϊκός

Σημαντική νίκη τόσο από πλευράς γοήτρου, όσο και βαθμολογικής, πανηγύρισε στο Κορωπί, η ομάδας Κ17 του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού, στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στο προπονητικό κέντρο των πρασίνων «Γ. Καλαφάτης», για την 5η αγωνιστική του 3ου γύρου, του Α΄ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός ξεπέρασε στη βαθμολογία κατά ένα βαθμό τον Παναθηναϊκό και ανέβηκε στη 2η θέση η οποία εξασφαλίζει (μαζί με την 1η) σε όποιον την διατηρήσει, την είσοδο στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Ήταν ένα ντέρμπι που δεν περιείχε τόση ποιότητα όσον αφορά το ποδόσφαιρο που μπορούν να παίξουν τα ταλαντούχα αυτά παιδιά και των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κατακτήσει το κέντρο, εξουδετερώνοντας τους μέσους του τριφυλλιού.

Οι πράσινοι πίεσαν και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν, κυρίως από τα άκρα και με μακρινές μπαλιές έχοντας τις ευκαιρίες για γκολ. Δυο φορές ο Εμμανουηλίδης και από μια οι Θεοδωράκης, Σούλτσε και Μανιδάκης, είχαν τη δυνατότητα, αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με τη σειρά τους πέτυχαν γκολ που ακυρώθηκε ως off side. Το ίδιο συνέβη λίγο αργότερα και στον Παναθηναϊκό. Παρ’ όλη την έντονη επιθετική δραστηριότητα, κυρίως από την πλευρά του «τριφυλλιού», το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Όσο εξελισσόταν ο αγώνας και παρά τις κάποιες καλές φάσεις που δημιούργησαν στις αντίπαλες εστίες και οι δύο ομάδες, ο οποιοσδήποτε θα προέβλεπε ότι όποια ομάδα καταφέρει να σκοράρει, αυτή θα ήταν και η τελική νικήτρια.

Αυτό και έγινε. Ο Βοΐλης στο 55’ εκμεταλλεύτηκε εκπληκτική ασίστ από τα αριστερά του Τσερκώνη, με τον διεθνή φορ να βρίσκει τη μπάλα και με προβολή να την στέλνει στα δίχτυα του Χριστογεώργου, κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έδωσαν κάποια μέτρα στους πράσινους, οι οποίοι ωστόσο σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, δεν δημιούργησαν ιδιαίτερες ευκαιρίες στην επανάληψη. Η καλύτερη έγινε το τελευταίο λεπτό, όταν ο Χριστοδούλου βρέθηκε σε καλή θέση εντός περιοχής, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Απ’ την άλλη στο 88’ ο Ολυμπιακός είδε τη μπάλα να καταλήγει  στο δοκάρι του Χριστογεώργου, σε σέντρα του Ντουμάνη από αριστερά.

Ο τεχνικός της ομάδας Κ17  του Ολυμπιακού Τάσος Θέος δήλωσε: “Ένα παιχνίδι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού πάντα είναι σημαντικό. Για εμάς ήταν πάρα πολύ σπουδαίο και από βαθμολογικής απόψεως αφού θέλαμε τους τρεις βαθμούς για ν’ ανέβουμε περισσότερο και να πλησιάσουμε στην κορυφή. Μπράβο στα παιδιά. Έδειξαν μια καλή εικόνα και έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο. Σίγουρα μετά το 0-1 θα μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλο γκολ. Ο αντίπαλος μας πίεσε κυρίως από στατικές φάσεις και εξαιτίας δικών μας λαθών. Σίγουρα ανέβηκε η ψυχολογία μας. Στόχος μας είναι να βλέπουμε κάθε ματς ως τελικό και να κερδίζουμε όπως αρμόζει στον Ολυμπιακό. Θέλουμε να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο, τα παιδιά να προοδεύουν και φυσικά να φτάσουμε εκεί όπου πρέπει. Έχουμε μια ποιοτική ομάδα και από παιχνίδι σε παιχνίδι θέλουμε να είμαστε καλύτεροι”.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χριστογεώργος, Σπίνος (86′ Δουγένης), Βενέτης, Μανιδάκης Επ., Νταμπίζας, Θεοδωράκης (72′ Κολόκας), Εμμανουηλίδης, Σκεντεράι, Σούλτσε, Καλομοίρης, Μιχαήλ (75′ Χριστοδούλου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Μαργαρίτης, Γαλούπης, Γκοτζαμανίδης, Ράμα, Τσερκώνης, Ντουμάνης (89′ Κακάμης), Φυτόπουλος, Βοΐλης (86′ Μπουλάρι), Κατσούκης, (79′ Μαρτίνης),  Ζιάκας (66′ Νεοφυτίδης).