Κ17: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-2

Ανατροπή ο Αστέρας, που κατέκτησε τη μάχη για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στο final 4 – Ένα καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο, έκανε ο Παναθηναϊκός

Πολύ σπουδαία νίκη για την ομάδα Κ17 του Αστέρα Τρίπολης, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού, στο παιχνίδι που έγινε στο προπονητικό κέντρο των πρασίνων “Γ. Καλαφάτης”, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι στη μάχη της δεύτερης θέσης που οδηγεί στο final 4 για τη διεκδίκηση του τίτλου της κατηγορίας.

Ο Αστέρας ήταν αυτός που τα κατάφερε, ανατρέποντας την εικόνα που δημιούργησε ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 45 λεπτά, προηγούμενος με 1-0. Η νίκη αυτή των κιτρινομπλέ τους φέρνουν σε πλεονεκτική θέση και το Τριφύλλι σε θέση κυνηγού, αφού η ομάδα της Τρίπολης προσπέρασε κατά ένα βαθμό τους πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 26′ με τον Δημοσθενιάδη έπειτα από σουτ του Τζαβίδα και απόκρουση του Ψεύτη. Το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αστέρα έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και να πάρουν τη νίκη.  Αρχικά ισοφάρισαν στο 48’ με σουτ του Ανανιάδη και πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ του Κωστέα στο 70′.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Νικολάου, Πορφυρόπουλος (72’ Βολάκης), Παυλάκης, Γωγουβίτης, Προδρομίτης (65’ Φρόκου), Κωστόπουλος, Κρυπαράκος (50’ Ζούγρας), Στόιος (55’ Μπιλάλ), Δημοσθενιάδης (72’ Πουλιάνος), Τόρρα, Τζαβίδας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κώστας Μπεντεβής): Ψεύτης, Φραγκιαδάκης, Στασινόπουλος, Καλογερόπουλος, Θεοδωρίδης, Τσιράκης (76′ Γερονικολός), Αντωνάκης (79′ Μπάτσι), Καντέλης, Κωστέας (90’+1′ Θεοδωρόπουλος), Ανανιάδης, Ζουγλής