Κ17: ΟΦΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-7

Πέρασε εύκολα από το Ηράκλειο ο Ολυμπιακός – Έκαναν το 2Χ2 οι Πειραιώτες – Χατ τρικ ο Παπακανέλλος – Δύο γκολ, μία ασίστ και κερδισμένο πέναλτι ο Γατόπουλος

Με το εντυπωσιακό 7-1 πέρασε από την Κρήτη και το Ηράκλειο η ομάδα Κ17 του Ολυμπιακού, κόντρα στην αντίστοιχη του ΟΦΗ, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Ατσαλένιου, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος K17 της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» που έκαναν το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα, κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο όπως προδίδει άλλωστε και το τελικό σκορ, σεβόμενοι τους αντιπάλους τους και παίζοντας το ματς μέχρι το τέλος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, ο Αντώνης Παπακανέλλος, που με χατ τρικ «άνοιξε» τον δρόμο για την επικράτηση. Ο μέσος του Θρύλου έκανε το 0-1 στο 5’ με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Γατόπουλος, ενώ με απευθείας φάουλ έγραψε στο 17’ το 0-2. Μετά από τρία λεπτά εκμεταλλευόμενος την πάσα του Φίλου στην «πλάτη» της άμυνας ο Παπακανέλλος τριπλασίασε το προβάδισμα του Θρύλου.

Στη συνέχεια ο Γατόπουλος πήρε τη σκυτάλη στο 24’ γράφοντας το 0-4 μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον Δρόσο. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να μειώνει σε 1-4 στο 32ο λεπτό με κεφαλιά εντός περιοχής του Μάρα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φαϊτάκη.

Στο 58’ ο Φίλος έκανε τη δεύτερη του ασίστ με τον Γατόπουλο να σκοράρει και πάλι, ενώ τη σέντρα του Στάντζου στο 65’ εκμεταλλεύτηκε άριστα ο Κωστούλας με εύστοχο πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Το τελικό 1-7 διαμόρφωσε τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Στάντζος περνώντας και τον τερματοφύλακα μετά από πάσα του Γατόπουλου.

ΟΦΗ: Καλαφάτης, Σαλούστρος (20’ λ.τ. Βιδιαδάκης), Σαντοριναίος, Κώττης, Χότζα (71’ Ρολάκης), Ζαχαριουδάκης, Μάρα (45’ Μακράκης), Κουτσουπιάς, Φανουράκης (60’ Κακουλάκης), Φαϊτάκης, Κλάδος (60’ Τακάκης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Συλαϊδόπουλος): Έξαρχος, Αρσενίδης (62’ Κουτσόπουλος), Σαββάκης, Πρεκατές, Φίλος, Σταράκης (46’ Κωστούλας), Φανάρας (46’ Κακακιός), Αλαφάκης (46’ Μουζακίτης), Γατόπουλος, Παπακανέλλος (62’ Στάντζος), Δρόσος.