Κ17: ΟΦΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-5

Πεντάρα στο Ηράκλειο και 6 στα 6 ο Ολυμπιακός – Συνεχίζει κορυφή, στο +5 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό

Η εξαιρετική πορεία της ομάδας Εφήβων Κ17 του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και την 6η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Superleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Δημήτρη Μαυρογενίδη ήταν καταιγιστικοί στο Ηράκλειο, το απόγευμα του Σαββάτου κόντρα στον ΟΦΗ. Διέλυσαν τους Κρητικούς με 5-1 και μάλιστα με ανατροπή, μιας και οι Ηρακλιώτες προηγήθηκαν στο σκορ.

Με αυτό το εντυπωσιακό σκορ έφτασαν το «έξι στα έξι» στο πρωτάθλημα και είναι στην κορυφή του α’ ομίλου με 18 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μαμουλάκη στο 20′, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός. Το γκολ του Σουρλή στο 37′ με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το 1-1 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι και πέτυχαν τέσσερα γκολ για να φτάσουν στο εντυπωσιακό 1-5 στο Ηράκλειο!

Η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη σκόραρε τέσσερις φορές μέσα σε 19 λεπτά. Ο Ντότης στο 68′ έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για να πάρει σειρά ο Σουρλής που στο 74′ πέτυχε το δεύτερό του γκολ για το 1-3. Ο Λιάτσος στο 80ό λεπτό σημείωσε το 1-4 και ο Παπαδόπουλος σκόραρε στο 87′ για το τελικό 1-5.

ΟΦΗ: Μακατουνάκης, Σημαιάκης, Γιατάνης, Κλειδής (72’ Μανιουδάκης), Δεληγιαννίδης, Φασαράκης, Ροδίτης (65’ Σπυριδάκης), Μπέκου (70’ Καφούσης), Στειακάκης, Νικηφόρος (45’ Πακιουφάκης), Μαμουλάκης (70’ Τσαμπουράκης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Τζόρβας, Ασλανίδης, Τιμολέων, Κεραμίδας, Γούλας, Γεωργακόπουλος, Αρσενίδης, Ντότης, Σουρλής, Σταμούλης, ενώ έπαιξαν και οι Λιάτσος, Μούκα, Ντόη, Παπαδόπουλος, Κίτσος.