Κ17: ΛΑΡΙΣΑ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1

Λύγισε στο τέλος η Λάρισα και έχασε το ματς – «Καθάρισε» ο Σωκράτης Πατίλας στο 87′ και επιστρέφει με το τρίποντο ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο

Με ένα γκολ στα τελευταία λεπτά, η ομάδα Κ17 του Παναιτωλικού πήρε την εκτός έδρας  νίκη με 1-0, στο παιχνίδι που έγινε το πρωί του Σαββάτου στον Αμπελώνα, για την 3η αγωνιστική του 2ου γύρου του Β’ ομίλου του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Ένα γκολ του Πατίλα στο 87′ ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Παναιτωλικό, με τους «βυσσινί» να μην καταφέρνουν να φανούν απειλητικοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και τα «καναρίνια» να ανεβάζουν την απόδοση τους στο τέλος και να παίρνουν το τρίποντο.

Κλειστό και δυνατό ματς στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν να κερδίσουν και τον βαρύ αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Ζήση Ζιάγκα είχε δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά του αγώνα με ένα σουτ του Μαλάκου έξω από την μεγάλη περιοχή που κατέληξε άουτ και ένα φάουλ του Γκαλγκανόπουλου από πλάγια θέση που εξουδετέρωσε ο Καλαντζής.

Ο Παναιτωλικός απάντησε με μεγάλη φάση μετά από καλά εκτελεσμένο κόρνερ του Τσιάντη, με τον Βασιλάκη να παίρνει την κεφαλιά, οι αμυντικοί της ΑΕΛ απομάκρυναν πάνω στην γραμμή ενώ στην επαναφορά της μπάλας η κεφαλιά του Ντόβα ήταν αδύναμη και πέρασε άουτ.

Η ΑΕΛ είχε δύο καλές στιγμές μέχρι να λήξει το ημίχρονο. Στο 31′ μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαλγκανόπουλου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 41′ η ασίστ του Πινακά βρήκε τον Καμπέρη που μέσα από την περιοχή και πλάγια δεξιά σημάδεψε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλαντζή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά με τον Μορφάκη να βγάζει κάθετα στον Καλύβα, όμως το σουτ ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Καλαντζής.

Μετά το τέταρτο ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές και άρχισε να πιέζει για το γκολ. Στο 57′ έφτασε κοντά στο γκολ με τον  Κοτρότσος να κερδίζει πέναλτι από τον Μαλούσι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πατίλας, όμως ήταν άστοχος στην εσχάτη των ποινών και σημάδεψε το αριστερό δοκάρι με τον Σουλούκο στη συνέχεια να απομακρύνει.

Ακολούθησε ένα… νεκρό διάστημα στο ματς για να εξιλεωθεί ο Πατίλας για το χαμένο πέναλτι. Στο 87′ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά ο Κοτρότσος, η μπάλα έφτασε στο ύψος του πέναλτι, ο Πατίλας οριζοντιώθηκε και με όμορφο γυριστό σουτ έκανε το 0-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του αγώνα με την ΑΕΛ να μένει για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη.

ΑΕΛ (Ζήσης Ζιάγκας): Σουλούκος, Πλατάνας, Μαλάκος (76′ Μίζα), Φουρκιώτης, Μαλούσι, Τόπης, Γκαλγκανόπουλος (70′ Σδόγγος), Καμπέρης (61′ Βάνης) , Μορφάκης, Πινακάς (75′ Πατσιούρας), Καλύβας (61′ Κατσαρρός-Βέρος)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Καλαντζής, Λιάδας, Θώδης(90′ Κοτοφώλης), Ντόβας, Μελιάδης, Τσιαντής, Πατίλας (90′ Μπινιάρος), Κοτρότσος (88′ Ζότα), Καββαδίας, Αλ Ομπισάτ (71′ Μπακαδήμας), Βασιλάκας (78′ Παναγιωτίδης)

Διαιτητής: Νικόπουλος (Θεσσαλίας). Βοηθοί: Διαμαντάρα, Καρακίτσος (Θεσσαλίας).