Κ17: ΑΡΗΣ – ΞΑΝΘΗ 2-1

Τρίποντο με ανατροπή ο Αρης – Έκαναν το 2 στα 2 οι κιτρινόμαυροι – Έχασαν πέναλτι οι παίκτες της Ξάνθης, που έδειξαν ομοιογενές σύνολο

Τη νίκη με ανατροπή πανηγύρισε η ομάδα Κ17 του Άρη, καθώς επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης ομάδας της Ξάνθης, στο παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό γήπεδο της Πυλαίας, για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

H Ξάνθη στο πρώτο της ματς στο πρωτάθλημα, προηγήθηκε στο 3′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πατήρα, με τον Άρη να ισοφαρίζει στο 35′ με τον Χατζηιωάννου, μετά από φάση διαρκείας. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 50’ οι παίκτες της ξανθιώτικης ομάδας έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν με τον Πατήρα να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Στο 70′ ο Αρης με γκολ του Τζίμα ολοκλήρωσε την ανατροπή, με το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΑΡΗΣ (Ηλιόπουλος): Κυριαζής, Σγουρός Η. (59′ Στεφανίδης), Τσερα (65′ Ξανθόπουλος), Καραμανλής, Βακουφτσής, Τσιάτσιος, Κασαπίδης (70′ Τσαλίκογλου), Σγουρός Ρ., Χατζηιωάννου, Παναγίδης, Τζίμας.

ΞΑΝΘΗ (Δημητριάδης – Προδρομίτης): Τσομπανίδης, Τυριάκης, Μαρκοσιάν, Κουτσός, Καραγιαννίδης, Ιωσηφίδης (75′ Τουλουμενίδης), Αναστασιάδης (75′ Μετεντζίδης), Τσελεπάκης, Πιστικός (53′ Χότσκα), Πατήρας (88′ Βαρσάμης), Ανθουλάκης (75′ Ζεκυράι).