K17: ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2

Ισόπαλο το ντέρμπι των Κ17 – Παραμένουν αήττητοι ΑΕΚ και Ολυμπιακός – Ισοφάρισε με πέναλτι, λίγο πριν το φινάλε, η ΑΕΚ

Ισόπαλη 2-2 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων Κ17 της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού, που διεξήχθη στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου, για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Η ΑΕΚ στο 27′ έφτασε στο γκολ μετά από προσπάθεια του Μούτσα από τα αριστερά και πλασέ του Κοντάκη από κοντά. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να πετύχει την ανατροπή. Στο 55’ ο Γατόπουλος πήρε το «ριμπάουντ», μετά την απόκρουση από το σουτ του Μουζακίτη και έφερε το ματς στα ίσια και στο 68ο λεπτό ο Αλαφάκης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-2.

Η ισοφάριση ήρθε με πέναλτι (που αμφισβήτησε ο Ολυμπιακός). Στο 76’ ο Κοντάκης κέρδισε το πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοντορουχάς και ισοφάρισε σε 2-2 για την Ενωση.

Στις καθυστερήσεις οι «κιτρινόμαυροι» αναγκάστηκαν να παίξουν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σβίγκου με δεύτερη κίτρινη.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Μπαλαμώτης, Σβίγκος, Γιαματζίδης, Κοσίδης, Χατζηνικολάου, Μαρούτσης, Κρουσελνίτσκι (68′ Κολιμάτσης) Μούτσα (82′ Γεωργέας) Κλάψας (60′ Ανδρικόπουλος) Κοντάκης, Πετράτος (60′ Κοντορουχάς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Μακρής, Αρσενίδης, Σαββάκης, Κωστούλας, Φίλος, Σταράκης (85’ Κακακιός), Φανάρας (85’ Αθανασίου), Αλαφάκης (79’ Πρεκατές), Γατόπουλος, Παπακανέλλος, Δρόσος (52’ Μουζακίτης).