Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Παναχαϊκή συμμετάσχει στο Διεθνές Τουρνουά Ακαδημιών «Ferreti Cup» που θα πραγματοποιηθεί στο Ρίμινι της γειτονικής Ιταλίας από 12 έως 14 Φεβρουαρίου και θα λάβει μέρος σε αυτό η ομάδα Νέων Κ16 των «κοκκινόμαυρων».
Οι αθλητές οι οποίοι είναι γεννημένοι τις χρονολογίες μεταξύ 2002 και 2003 θα μπορέσουν να συμμετάσχουν στη διοργάνωση.
Η αποστολή της Παναχαϊκής θα απαρτίζεται από 22 νεαρούς ποδοσφαιριστές, 6 μέλη του Τεχνικού Προσωπικού της ομάδας ενώ την αποστολή θα συνοδεύει και διερμηνέας.
Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η Παναχαϊκή θα αγωνιστεί στον Α’ Όμιλο και θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Αγγλική Bournemouth καθώς και τις Ιταλικές Bologna και Perugia.
Ο Β’ Όμιλος αποτελείται από την Αγγλική Wolves, την Ολλανδική U.F.A. και τις Ιταλικές Parma και Santarcangelo».