K15: ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 [VIDEO]

Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ – Αιφνιδιάστηκε ο Ολυμπιακός, ήταν καλύτερος, αλλά δεν σκόραρε

Σε ένα δυνατό παιχνίδι οι Παίδες Κ15 της ΑΕΚ επικράτησαν με 1-0 των αντίστοιχων του Ολυμπιακού, στο ντέρμπι της αγωνιστικής που διεξήχθη  στο γήπεδο Βριλησσιων, για την 4η Αγωνιστική του 2ου Γύρου (11η), του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε στην αρχή του αγώνα και κάποια λάθη στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να προηγηθεί και να κερδίσει το ντέρμπι.

Στο 8ο λεπτό ο Γεωργιόπουλος κερδίζει πέναλτι όταν σε σουτ του μέσα στη μικρή περιοχή η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Ασλανίδη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών.

Με εντολή Χατζόπουλου, το πέναλτι το εκτέλεσε ο Γιαννόπουλος, αλλά ο Καλαργύρης το απέκρουσε εντυπωσιακά.

Πέντε λεπτά αργότερα (13’) ο Γεωργιόπουλος πάλι, πιέζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κλέβει τη μπάλα σουτάρει υπό πίεση, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξιό κάθετο δοκάρι. Στο ριμπάουντ ο επερχόμενος Κάτσικας με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά αναποτελεσματικός στη τελική προσπάθεια βρίσκοντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ σε εξαιρετική μέρα.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Γεωργιόπουλος, Καλούδης(Τ), Πανταζέλος (εξαιρετικός και σαν δεξιό μπακ), Θεοδώρου και Κάτσικας. Από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν οι Γούλας, Γεωργακόπουλος, Παπαδόπουλος και Παπαγεωργίου.

ΑΕΚ (Χατζόπουλος): Καλούδης, Πανταζέλος, Θεοδώρου, Καρβουνιάρης, Ματζουρανάκης,  Νικολόπουλος, Γιαννόπουλος (40′ Γκιόκα – 68′ Παπάζογλου), Γκίλι (40′ Δημητρίου -70′ Γεωργόπουλος),Κάτσικας, Γεωργιόπουλος, Κουρέας (40′ Τσερικλός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τοπολιάτης): Καλαργύρης, Τζόρβας, Κεραμίδας (65′ Καρακώστας), Ασλανίδης, Τιμολέων, Γούλας, Τόλιος (46′ Τζανετής), Γεωργακόπουλος, Παπαδόπουλος, Σουρλής (50′ Νικόλης), Παπαγεωργίου (55΄Αρσενίδης).