Η Ιντερ πραγματοποιεί το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό camp που έχει γίνει στην Ελλάδα. Διαβάστε τις δηλώσεις του επικεφαλής της ακαδημίας της Inter, Aldo Montinaro.
Η παρουσία της στην Αθήνα θα είναι σε υψηλό επίπεδο αφού 6 προπονητές της (ένας είναι προπονητής τερματοφυλάκων) , το ειδικό σεμινάριο προπονητών, η αξιολόγηση των παιδιών και η παρουσία Ελλήνων πρώην ποδοσφαιριστών της Inter, είναι στοιχεία της σημασίας που δίνει η Inter στο camp της Αθήνας και εκφράζουν το σοβαρό ενδιαφέρον για τα Ελληνικά ποδοσφαιρικά ταλέντα.
Όπως δήλωσε ο Aldo Montinaro ο operation manager της ακαδημίας της Inter: «Η διαχρονική συμμετοχή Ελλήνων ποδοσφαιριστών στο πρωτάθλημα της Serie A, όπως οι Γεωργάτος, Καραγκούνης και Χούτος στην Inter, καθώς και άλλοι οι οποίοι αγωνίστηκαν και αγωνίζονται στο Ιταλικό πρωτάθλημα, εκφράζει την αναγνώριση της αξίας των Ελλήνων ποδοσφαιριστών και την ύπαρξη ποδοσφαιρικών ταλέντων στην Ελλάδα. Η Inter έρχεται στην Ελλάδα με το καλύτερο προπονητικό team για να αξιολογήσει ποδοσφαιρικά ταλέντα».