Πρωταθλητής στους Νέους της Football League, ο Απόλλων!

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Κ19)- ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Κ19) 0-0 (3-4 πέν.)

Πρωταθλητής για την αγωνιστική περίοδο 2015-16 στη Football League Νέων αναδείχτηκε ο Απόλλων Σμύρνης.

Στο συναρπαστικό τελικό που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (14/5) στο «Παπαχαραλάμπειο» Στάδιο της Ναυπάκτου, η ομάδα του Λευτέρη Βελέντζα κατάφερε να επικρατήσει στα πέναλτι των Τρικάλων με 4-3 (κ.α. 0-0 παρ. 0-0) και να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου!

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο μεγάλο τελικό που θα αναδείκνυε τον νικητή και των δύο Ομίλων και μετά από ένα δυναμικό ματς που δεν περιείχε γκολ τόσο στην κανονική διάρκειά του όσο και στην παράταση, οι φιναλίστ έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Εκεί ο τερματοφύλακας Μαυρίδης της «Ελαφράς Ταξιαρχίας απέκρουσε τα πέναλτι του Τσαρτόλια και του Χριστοδουλόπουλου και ανέδειξε την ομάδα του πρωταθλήτρια!

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα το συγκρότημα του Γιάννη Καλιτζάκη είχε τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη με τους Τοπτίδη και Παρθένη αλλά σε ισάριθμες περιπτώσεις ο πορτιέρο του Απόλλωνα είπε «όχι».

Στην παράταση ο Απόλλων ανέβασε την απόδοσή του αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα (αποβλήθηκε στο 106′ ο Τσαβαλάς από τα Τρίκαλα) με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

2′ Σουτ Κόκορη μέσα από την περιοχή των Τρικάλων, άουτ.
9′ Φάουλ Τσαβαλά. κεφαλιά Κατσαντώνη, πολλά μέτρα άστοχη.
16′ Σουτ Κατσόρα έξω από την περιοχή, άουτ.
17′ Κόρνερ για τα Τρίκαλα. Εκτελεί ο Τοπτίδης, διώχνει ο Μαυρίδης με τις γροθιές.
18′ Γέμισμα Τσαβαλά, αιφνιδιάζεται ο Παρθένης, αν και μόνος, δεν έχει πρόβλημα και μαζεύει ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.
20′ Σέντρα-σουτ Αρναούτογλου, μπλοκάρει εύκολα ο Βουτσελάς.
25′ Φάουλ για τον Απόλλωνα με τον Πολίτη, καμία ανησυχία για τον ΑΟΤ, άουτ η μπάλα.
26′ Νέο φάουλ για τον Απόλλωνα σε απόσταση 40 μέτρων, Καραγιάννης στην εκτέλεση, άουτ.
36′ Μικρή διακοπή κάθως έχει τραυματιστεί ο Τσαβαλάς. Οι παίκτες και τον δύο ομάδων βρίσκουν την ευκαιρία να δροσιστούν, καθώς κάνει ζέστη. Στο λεπτό το ματς ξεκινά εκ νέου.
41′ Κίτρινη κάρτα στον Τοπτίδη του ΑΟΤ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

52′ Καλή στιγμή για τα Τρίκαλα. Ο Τοπτίδης συνδυάστηκε Παρθένη, σουτ εξω από την περιοχή, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μαυρίδης. Στην εξέλιξη της φάσης το κόρνερ περνά ανεκμετάλλευτο.
54′ Γέμισμα στα καρέ του Απόλλωνα, ο Παρθένης την κεφαλιά, πέφτει και διώχνει δύσκολα ο Μαυρίδης, που κρατά το μηδέν για την ομάδα του.
55′ Σουτ Παρθένη η μπάλα άουτ.
60′ Ο Πολίτης δίνει στον Φιλίππου από τα αριστερά και εκείνος βγάζει τη σέντρα, πλασέ στην κίνηση από τον Αράπη, κόντρα πάνω στους αμυντικούς και λήξη του συναγερμού στα καρέ του ΑΟΤ.
68′ Φάουλ για τα Τρίκαλα, στο ημικύκλιο, ο Τσαρτόλιας στην εκτέλεση, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα.
75′ Σέντρα Καραγιάννη από τα αριστερά, Αρναούτογλου την κεφαλιά, άουτ.
76′ Φάουλ για τα Τρίκαλα σε καλή θέση με τον Φιλιμέγκα απευθείας στην αγκαλιά του Μαυρίδη
79′ Κίτρινη κάρτα στον Καφεντζή του Απόλλωνα.
80′ Φάουλ-γέμισμα Τσαβαλά, στο ύψος του πέναλτι ο Νικολόπουλος κάνει ανάποδη κεφαλιά και ο Μαυρίδης διώχνει και γλιτώνει τον Απόλλωνα από το αυτογκόλ.
81 Κίτρινη κάρτα στον Τζιώλα του Απόλλωνα.
82′ Φάουλ πάνω στη γράμμη της περιοχής του Απόλλωνα για τα Τρίκαλα με με τον Φιλιμέγκα, η μπάλα στο τείχος.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

95′ Φάουλ για τα Τρίκαλα σε καλή θέση. Τσαρτόλιας στην εκτέλεση, βρίσκει και στο τείχος, μπλοκάρει ο Μαυρίδης.
96′ Καλή φάση για τα Τρίκαλα. Ο Παρθένης κινείται μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, σουτ, διώχνει σωτήρια ο Μαυρίδης.
101′ Κίτρινη κάρτα στον Φιλιμέγκα του ΑΟΤ.
103′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Σκαφτό-φάουλ από τον Πολίτη, πετάγεται ο Τσιώλας στο ύψος του πέναλτι, κεφαλιά, η μπάλα φεύγει δίπλα αριστερό δοκάρι.
106′ Απευθείας κόκκινη στον Τσαβαλά (για μαρκάρισμα πάνω στον Πολίτη). Με δέκα παίκτες μένουν τα Τρίκαλα.
119′ Εξαιρετικό σουτ Διασσινού, σε κόρνερ απομακρύνει σωτήρια ο Βουτσελάς, που στην εξέλιξη του περνά ανεκμετάλλευτο.