Εθνική Ελπίδων U21: ΕΛΛΑΔΑ – ΚΥΠΡΟΣ 0-0 [VIDEO]

Με λευκή ισοπαλία ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ της Εθνικής Ελπίδων και της αντίστοιχης της Κύπρου, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στα προκριματικά του EURO K21 2021-23

Σε ένα ισορροπημένο ματς, με εκατέρωθεν καλά διαστήματα, Ελλάδα και Κύπρος έμειναν στο 0-0, στο γήπεδο στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, ένα αποτέλεσμα που θεωρείται δίκαιο, αλλά μόνο θετικό δεν ήταν για την Ελλάδα.

Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερά, είχε μέτρια απόδοση και μπλόκαρε απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Γιαννάκη Οκκά, που είχε τις ευκαιρίες να φύγει ακόμα και με το διπλό.

Το 4-3-3 που επέλεξε ο Γιάννης Γκούμας είχε δύο νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα, τους Μανδά (Ατρόμητος) και Θυμιάνη (Ξάνθη). Ο Μανδάς ήταν κάτω από τα δοκάρια, ο Λύρατζης δεξί μπακ και ο Τσαούσης αριστερό μπακ, ενώ το δίδυμο των στόπερ ήταν οι Μιχαηλίδης και Διαμαντής. Στη μεσαία γραμμή ανασταλτικοί μέσοι οι Τσιγγάρας και Θυμιάνης με τον Αλεξαναδρόπουλο μπροστά τους. Στα άκρα οι Εμμανουηλίδης και Μαχαίρας και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιωαννίδης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα είχε δοκάρι στο 8’ όταν ο Τσαούσης πίεσε και έκλεψε τη μπάλα η οποία έφτασε μέσα στην περιοχή στον Ιωαννίδη που έκανε το σουτ το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κίττου. Τσιγγάρας, Θυμιάνης και Αλεξανδρόπουλος, απείλησαν με μακρινά σουτ τα οποία δεν προβλημάτισαν τον γκολκίπερ της Κύπρου.

Η Κύπρος απείλησε δύο φορές και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Αρχικά ο Ναούμ στο 36’ νικήθηκε από τον Μανδά στο τετ-α-τετ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Κακουλής μπήκε από τα δεξιά, έκανε το σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Μανδά.

Στην επανάληψη Κούτσιας, Ζαγαρίτης και Χριστόπουλος πέρασαν αντί των Αλεξανδρόπουλου, Τσαούση και Μαχαίρα, αλλά καμία βελτίωση. Η Κύπρος απείλησε στο 51’ όταν ο Κωστή βρέθηκε σε θέση για σουτ εκτός περιοχής, το επιχείρησε αλλά ο Μανδάς πραγματοποιώντας μεγάλη απόκρουση κράτησε το μηδέν.

Η Ελλάδα προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει καθαρές ευκαιρίες και να παραβιάσει την εστία της Κύπρου. Ούτε ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη φάση μπροστά από την εστία του Μανδά, με το τελευταίο ημίωρο να ανήκει στην Εθνική μας, που πίεσε, αλλά είχε κακές επιλογές στην τελική πάσα και στην τελική προσπάθεια.

Ο Ιωαννίδης είχε και πάλι την κορυφαία στιγμή (66’), όταν το πλασέ του έδιωξε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ενώ η πίεση στα τελευταία λεπτά είχε μόνο δύο καλές στιγμές, που είχαν όμως απογοητευτικά τελειώματα από Πινακά (88’) και Κούτσια (90’).

Επόμενο ματς για την ομάδα την Εθνική μας είναι στις 5 Ιουνίου με αντίπαλο το Λιχτενστάιν εκτός έδρας.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Γκούμας): Μανδάς, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Διαμάντης, Τσιγγάρας, Εμμανουηλίδης (79΄ Πινακάς), Θυμιάνης, Ιωαννίδης, Αλεξανδρόπουλος (64΄ Κούτσιας), Μαχαίρας (64΄ Ε. Χριστόπουλος), Τσαούσης (64΄ Ζαγαρίτης).

ΚΥΠΡΟΣ (Γιάννης Οκκάς): Κίττος, Σεργίου, Νικολάου (75΄ Γαβριήλ), Κυπριανού, Παναγιώτου, Κωστή, Κατσαντώνης (75΄ Λουκά), Κακουλή (64΄ Παρούτης), Ναούμ, Κερκέζ, Χρυσοστόμου (65΄ Ηλία).