Εθνική Ελπίδων U21: ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 0-1

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 1-0 από την αντίστοιχη της Κροατίας στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαΐδης”, για τον 4ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 και πλέον απομακρύνεται η υπόθεση πρόκριση.

Μετά από αυτή την ήττα από την Κροατία η Εθνική μας για να προκριθεί θέλει νίκες στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια, αλλά και συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων για να καταφέρει να βρεθεί στη 2η θέση.

Σκόρερ του γκολ της νίκης των Κροατών ήταν ο Λόβρο Μάγερ στο 27′. Η Κροατία θα μπορούσε να φτάσει και σε ένα δεύτερο τέρμα στο 43’ όταν ο Μούσα βγήκε από τα δεξιά, ο Τζολάκης, έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης με τον Κροάτη επιθετικό να επιχειρεί το πλασέ το οποίο πέρασε όμως παράλληλα με την εστία του Έλληνα γκολκίπερ.

Είναι χαρακτηριστικό πως η ελληνική ομάδα (που ήθελε τη νίκη) δεν είχε τελική στην εστία στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη η Εθνική μας δημιούργησε κάποιες καλές φάσεις με Μπουζούκη και Παπανικολάου, οι οποίες ωστόσο δεν είχαν αποτέλεσμα.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Γκούμας): Τζολάκης, Αποστολάκης (78΄ Ουές), Κατράνης, Νικολάου (73΄ Εμμανουηλίδης), Διαμαντής, Ρέτσος, Παπανικολάου, Δουβίκας, Μπουζούκης (79΄ Ξενιτίδης), Τσιγγάρας Άγγελος (88΄ Μπαγκαλιάνης), Τσιγγάρας Θεοχάρης (46΄ Βρουσάι).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίγκορ Μπίσκαν): Σέμπερ, Σόσα, Σούταλο, Έρλιτς, Νέγιασμιτς, Ιβάνουσετς (90+1΄ Ζβέρκο), Μόρο, Μάγερ (66΄ Μπίστροβιτς), Γκβάρντιολ, Μούσα (78΄ Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (67΄ Βίζινγκερ).