Απλά και ωραία στα ημιτελικά η Μικτή Νέων Ηρακλείου

Μετά την πρόκριση των Μικτών Παίδων Ηρακλείου, ήρθε η σειρά των Νέων να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά της προεπιλογής Εθνικών ομάδων επικρατώντας της Λέσβου με 4-2.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Μικτή Νέων Ηρακλείου, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Μακρυγιαννάκης με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα  λίγο έξω.

Οι τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες καθώς στο 4ο λεπτό μετά από εκτέλεση πλαγίου ο Κοιλάδης, έκανε μια άστοχη έξοδο με τον Πλουμή να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε λίγο έξω.

Το…συγκρότημα του Δημήτρη Τρυβιζαδάκη πήρε κεφάλι στο σκορ στο 6ο λεπτό όταν ο Καλαϊτζάκης εκτέλεσε κόρνερ ο Νοικοκυράκης έπιασε την κεφαλιά και ο Χιώτης από κοντά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η χαρά της ΕΠΣ Ηρακλείου κράτησε λίγο καθώς στο 16ο λεπτό η Λέσβος έφερε το παιχνίδι στα ίσα όταν ο Δρακούλης μετά από ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι από τον Κοιλάδη με τον πορτιέρο να απομακρύνει, όμως στην επαναφορά ο Ασβεστάς έκανε το 1-1.

Ο ρυθμός είχε πέσει με την Ηρακλειώτικη ομάδα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τα πιτσιρίκια να έχουν ένα πρόβλημα στην τελική πάσα. Η Μικτή Νέων Ηρακλείου κατάφερε να ξανά πάρει προβάδισμα, όταν ο Νοικοκυράκης με ωραία ατομική προσπάθεια και εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1.

Από εκεί και μετά τα…πιτσιρίκια  του Δημήτρη Τρυβιζαδάκη πήραν την ψυχολογία με αποτέλεσμα στο 38ο λεπτό να πετύχουν και τρίτο γκολ με τον Νοικοκυράκη με πλασέ από την μικρή περιοχή, μετά από ωραία προσπάθεια του Χαιντίνι.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν ίδιος με την ΕΠΣ Ηρακλείου να έχει την κατοχή της μπάλας και να επιβάλει το ρυθμό της, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει και αυτή κάτι σπουδαίο.

Στο 66ο λεπτό η Μικτή Νέων Ηρακλείου «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση, όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση ο Χαιντίνι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασέ έκανε το 4-1. Το μόνο που κατάφερε η Μικτή Νέων Λέσβου ήταν να μειώσει σε 4-2 με τον Ευαγγελίδη με σουτ έξω από την περιοχή, ο οποίος έγραψε το 4-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ενδεκάδα των Μικτών Νέων Λέσβου: Χατζηαθανασίου, Καπετάνος, Ντέμο, Πατράκης, Μακουδέμης, Σαντορίνος, Νομίδης, Ευαγγελέλλης, Πλουμής(87′  Σαμιώτης), Δρακούλης, Ασβεστάς(67′ Κατσακούλης).

Η ενδεκάδα των Μικτών Νέων Ηρακλείου: Κοιλάδης, Δολαψάκης,  Κουρήνος, Ζερβάκης, Κουγιουμτζής, Αλεξάκης, Μακρυγιαννάκης, Χιώτης(87′ Τζωρτζάκης), Νοικοκυράκης(71′ Παπαδάκης), Καλαϊτζάκης(90′ Κεφαλογιάννης), Χαιντίνι.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος στην αναμέτρηση με την Μικτή Νέων Ηρακλείου να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 4-2 κόντρα στην αντίστοιχη της Λέσβου.

85΄ Τεράστια ευκαιρία για την Μικτή Νέων Ηρακλείου με τον Χαϊντίνι να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι!

78 ΓΚΟΛ’ Μειώνει η ΕΠΣ Λέσβου σε 4-2 με τον Ευαγγέλη μετά από μακρινό σουτ!

68′ Ο Νοικοκυράκης έστρωσε εντυπωσιακά στον Χιώτη, με τον τελευταίο να σουτάρει, με την μπάλα να περνάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Χατζηαθανασίου.

66΄ ΓΚΟΛ για την Μικτή Νέων Ηρακλείου που “καθαρίζει” την υπόθεση πρόκριση. Μετά από υποδειγματική αντεπίθεση ο Χαϊντίνι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασέ έκανε το 4-1, αφιερώνοντας μάλιστα το γκολ στον Βαγγέλη Παπαγγελή.

60′ Ο ρυθμός έχει πέσει, με την ΕΠΣΗ να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και να μην απειλείται καθόλου από την αντίστοιχη της Λέσβου.

54′ Απίστευτη ευκαιρία για την ΕΠΣΗ όταν ο Δολαψάκης έκανε μια βαθιά μπαλιά προς τον Νοικοκυράκη με τον ίδιο να βρίσκεται απέναντι από τον πορτιέρο της Λέσβου, ωστόσο η λόμπα που επιχείρησε πέρασε άουτ.

49΄Σέντρα Κουρήνου κεφαλιά Χιώτη μπλόκαρε το τέρμα.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου!

45′ Ημίχρονο με τη Μικτή Νέων Ηρακλείου να προηγείται με 3-1 της Λέσβου!

38’ ΓΚΟΛ Η ΕΠΣΗ πετυχαίνει και τρίτο γκολ! Ο Νοικοκυράκης πάσαρε στον Χαιντίνι εκείνος μετά από ωραία προσπάθεια σούταρε με τους αμυντικούς της Λέσβου να του βάζουν την κόντρα και στην επαναφορά ο Νοικοκυράκης από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 3-1.

36’ Ακόμα μια ευκαιρία για την ΕΠΣΗ. Ο Χαιντίνι πάσαρε στον Νοικοκυράκη, εκείνος σούταρε έξω από την περιοχή με τον πορτιέρο της Λέσβου να διώχνει σε κόρνερ.

30′ ΓΚΟΛ για την Μικτή Νέων Ηρακλείου που ξανά παίρνει κεφάλι στο σκορ! Σκόρερ ο Νοικοκυράκης με εντυπωσιακή προσπάθεια και τρομερό σουτ, με τον πορτιέρο της Λέσβου να μην μπορεί να αντιδράσει.

27′ Ο ρυθμός έχει πέσει με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο φαίνεται ότι δυσκολεύονται αρκετά στην τελική πάσα.

16’ ΓΚΟΛ η ομάδα της Λέσβου φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια ο Δρακούλης, βρέθηκε απέναντι από τον Κοιλάδη, με τον νεαρό πορτιέρο να αποκρούει και  στην επαναφορά ο Ασβεστάς κάνει το 1-1.

9΄Καλή στιγμή για τους Ηρακλειώτες όταν ο Αλεξάκης με ατομική προσπάθεια σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

6′ ΓΚΟΛ για την Μικτή Νέων Ηρακλείου. Ο Καλαϊτζάκης εκτέλεσε το κόρνερ ο Νοικοκυράκης πήρε την κεφαλιά και ο Χιώτης από κοντά έκανε το 1-0.

4’ Μεγάλη ευκαιρία για την Λέσβο όταν μετά από πλάγιο ο Κοιλάδης έκανε μια άστοχη έξοδος ο Πλουμής του πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω΄.

2’ Πρώτη καλή φάση για την ομάδα του Ηρακλείου όταν ο Μακρυγιαννάκης βρέθηκε έξω από την περιοχή σούταρε με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

1′ Έναρξη της αναμέτρησης