Ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού πρέπει να θεωρείται ο Γιώργος Ξύδας. Η Καλλονή συμφώνησε με τους νταμπλούχους Ελλάδας για την παραχώρηση του 19χρονου ακραίου μεσοεπιθετικού της, ο οποίος είχε εντυπωσιάσει ακόμη και τους διοικούντες την ΠΑΕ στο παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων, τον περασμένο Δεκέμβριο.
Για την ώρα, η συμφωνία είναι προφορική, αλλά εντός της ημέρας ενδέχεται να «πέσουν» και οι υπογραφές, για συμβόλαιο -πιθανώς- τριών ετών. Ο Ξύδας λογικά θα ταξιδέψει σήμερα για την Αθήνα, ίσως μαζί με την ομάδα της Λέσβου, η οποία θα πάει στο Αγρίνιο, εν όψει του αυριανού ματς με τον Παναιτωλικό. Εκεί, αναμένεται να περάσει από ιατρικές εξετάσεις για να ολοκληρωθεί, στη συνέχεια, και τυπικά το deal.
Η μετακόμισή του στον Πειραιά, πάντως, δεν πρόκειται να γίνει άμεσα. Ο Ξύδας θα παραμείνει στην Καλλονή τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι, προκειμένου να «ψηθεί» περισσότερο και, παράλληλα, να τη βοηθήσει στην προσπάθεια παραμονής στη Super League. Την είδηση αποκάλυψε η ιστοσελίδα alithia.gr.
Το who is who
Ο νεαρός ποδοσφαιριστής γεννήθηκε στις 14 Απριλίου του 1997 στη Χίο και πρωτοέπαιξε στις ομάδες Π.Α.Χ. Δάφνη Χίου και Ηρακλής Θυμιανών. Τη σεζόν 2013-’14 πήρε μεταγραφή στην Κ17 της Καλλονής. Πρότυπό του είναι ο.. Σέρχιο Αγκουέρο!
Επιμέλεια Αντώνης Μουστάκας, για το Football-Academies.gr