Ασταμάτητο το πράσινο τρένο, 7 στα 7 και… τώρα Oλυμπιακός
Άλλη μια νίκη με ευρύ σκορ πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ20 του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με 5-0 της αντίστοιχης του Ηρακλή, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Γ. Καλαφάτης», για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος K20 της Super League.
Οι Νέοι του Παναθηναϊκού με τρία γκολ στο πρώτο μέρος και άλλα δύο στην επανάληψη, πήραν ένα εύκολο τρίποντο και φιγουράρουν για μια ακόμη αγωνιστική, στην κορυφή της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πάνω από τον Ολυμπιακό, τον οποίο θα επισκεφτούν την επόμενη αγωνιστική στο Ρέντη, με στόχο να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους. Το τριφύλλι είναι η μοναδική ομάδα στην Κ20 της Superleague, που δεν έχει καμία απώλεια βαθμών εδώ και επτά αγωνιστικές!
Ο Ηρακλής παρά το βαρύ 5-0, ήρθε στην Αθήνα για να παίξει σωστό ποδόσφαιρο και ιδιαίτερα στο β’ μέρος οι Νέοι του «Γηραιού» έδειξαν πολύ καλά στοιχεία και κέρδισαν τις εντυπώσεις.
Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Πίσπας ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο στην περιοχή του Ηρακλή και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουζούκης ο οποίος έγραψε το 1-0.
Στο 18’ ο Χατζηγιοβάνης με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα (20’) ο Πίσπας μετά από φάουλ σημείωσε το 3-0. Στο 50’ πάλι ο Πίσπας έκανε με κεφαλιά το 4-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 76’ ο νεοεισελθών Κουντουριώτης, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 5-0.
Τον αγώνα μεταξύ άλλων παρακολούθησε ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού Γιάννης Αλαφούζος, μαζί με τον τεχνικό διευθυντή των πρασίνων Ζιλμπέρτο Σίλβα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαράς-Σάμιος): Χαλκίδης, Βαλμάς, Μαυρομάτης, Ευαγγέλου, Ανδρέου, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου (78′ Δημήτρουλας), Θεοχάρης (67′ Ξεπαπαδάκης), Πίσπας, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (72′ Κουντουριώτης).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Παπαδόπουλος, Χουζούρης, Ευθυμίου, Γουνόπουλος, Ρότα, Βλαχόπουλος, Νέστορας (46′ Αλωπούδης), Δοξάκης (46′ Καραΐσκος), Βερνάρδος (73′ Δαμουλάκης), Συμεωνίδης, Δούμτσιος.
Τα αποτελέσματα
9η Αγωνιστική
Α.Ο. ΞΑΝΘΗ-Α.Ο.Κ. | 3 – 0 |
Α.Ε.Λ.-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | 1 – 0 |
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ.-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | 0 – 1 |
Π.Α.Ο.Κ.-A.E.K. | 5 – 0 |
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΕΠ ΗΡΑΚΛΗΣ | 5 – 0 |
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ.-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ | 3 – 0 |
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 30/10 |
ΒΕΡΟΙΑ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | 04/11 |
Η βαθμολογία
# | ΟΜΑΔΑ | ΑΓΩΝΕΣ | ΒΑΘ. |
---|---|---|---|
1 | ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | 7 | 21 |
2 | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | 7 | 19 |
3 | ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. | 7 | 16 |
4 | ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | 7 | 16 |
5 | ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. | 7 | 11 |
6 | Π.Α.Ο.Κ. | 7 | 11 |
7 | Α.Ε.Λ. | 7 | 11 |
8 | ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ | 6 | 8 |
9 | A.E.K. | 7 | 7 |
10 | Α.Ο. ΞΑΝΘΗ | 7 | 7 |
11 | Α.Ο.Κ. | 7 | 6 |
12 | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | 6 | 5 |
13 | ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ | 6 | 4 |
14 | ΒΕΡΟΙΑ | 6 | 3 |
15 | ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 5 | 2 |
16 | ΑΕΠ ΗΡΑΚΛΗΣ | 7 | 0 |