Νίκη με ανατροπή οι Νέοι του Πλατανιά, στη Βέροια
Νικηφόρα πέρασε από τη Βέροια η ομάδα Νέων Κ20 του Πλατανιά, καθώς επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης τοπικής ομάδας, στον εξ αναβολής αγώνα, που έγινε το πρωί της Παρασκευής (4/11), στο γήπεδο της Αγίας Μαρίνας, για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος K20 της Super League.
Το πρώτο ημίχρονο είχε εξαιρετικό ρυθμό με τη Βέροια να απειλεί ιδιαίτερα από τις στημένες φάσεις. Σκόραρε μάλιστα στο 22’ με ωραία κεφαλιά του Πέλκα έπειτα από κόρνερ του Μαυρία.
Η «Βασίλισσα του Βορρά» δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου καθώς ισοφαρίστηκε στο 40’ με εναέριο σουτ του Ρουσάκη ο οποίος δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στο Βενετικίδη, που πραγματοποίησε αρκετές σημαντικές επεμβάσεις.
Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός. Η Βέροια παραχώρησε αρκετά μέτρα στον Πλατανιά και ιδιαίτερα μετά το 73’ όπου έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο ο Πατσιαβούρας.
Ο Πλατανιάς ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 89’, όταν μετά από κόρνερ ο Αντώνης Αμαραντίδης, που είχε εισέλθει πριν από πέντε λεπτά στον αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.
ΒΕΡΟΙΑ: Βενετικίδης, Πατσιααβούρας, Τσιούχας (C) , Ράδης, Τσιώτρας, Δόρης (Βασάρας), Πέλκας, Ιακωβίδης, Στυλίδης (Καραγιάννης), Μαυρίας, Ζυγκερίδης ( Αερατζής)
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λαμπίρης, Τσατσαρώνης, Αμπντέλ, Λάμτσε, Κορωνάκης, Ζίκο, Ουές, Ρουσάκης, Σκουλουδάκης, Καμπόσος, Παπαδάκης. Έπαιξαν και οι: Μαθιουδάκης, Λέκας, Αμαραντίδης Αντ.
Για περισσότερες εικόνες του αγώνα πατήστε εδώ
Βαθμολογία | |||
# | ΟΜΑΔΑ | ΑΓΩΝΕΣ | ΒΑΘ. |
---|---|---|---|
1 | ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | 7 | 21 |
2 | ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | 7 | 19 |
3 | ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. | 7 | 16 |
4 | ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | 7 | 16 |
5 | ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. | 7 | 11 |
6 | Π.Α.Ο.Κ. | 7 | 11 |
7 | ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ | 7 | 11 |
8 | Α.Ε.Λ. | 7 | 11 |
9 | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | 7 | 8 |
10 | A.E.K. | 7 | 7 |
11 | Α.Ο. ΞΑΝΘΗ | 7 | 7 |
12 | Α.Ο.Κ. | 7 | 6 |
13 | ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ | 6 | 4 |
14 | ΒΕΡΟΙΑ | 7 | 3 |
15 | ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 6 | 2 |
16 | ΑΕΠ ΗΡΑΚΛΗΣ | 7 | 0 |