Κ17: ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-2

Έσωσε την «παρτίδα» ο Καλομοίρης στο 87΄– Αγχωτική νίκη για το τριφύλλι

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού, καθώς το μεσημέρι του Σαββάτου επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της αντίστοιχης ομάδας του Λεβαδειακού, στο παιχνίδι που έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο Βοιωτίας στον Άγιο Σπυρίδωνα, για την 7η αγωνιστική του 2ου γύρου (14η), του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Οι πράσινοι συνεχίζουν έτσι στη 2η θέση της βαθμολογίας και έφτασαν στους 4 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, έχοντας ωστόσο και ένα ματς λιγότερο.

Μετά από δυο συνεχόμενες ισοπαλίες, παρά τις κάποιες σημαντικές απουσίες, πήραν μια αγχωτική νίκη στη Λιβαδειά με το νικητήριο γκολ να έρχεται στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πλην των δυο γκολ που πέτυχαν οι παίκτες του, είχε και δυο δοκάρια στην επανάληψη, σε ενέργειες των Δουγένη και Καλομοίρη.

Οι παίκτες του Σπύρου Μαραγκού προηγήθηκαν στο 27′ όταν μετά από ομαδική ενέργεια με πολλές πάσες, η μπάλα έφτασε στην περιοχή στον Μαντζώρο, ο οποίος πλάσαρε ωραία με το δεξί με όμορφο σουτ έκανε το 0-1, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι Βοιωτοί έφθασαν στην ισοφάριση στο 60′ με τέρμα του Ιωαννίδη, ο οποίος έκανε το 1-1.

Το τριφύλλι δεν το έβαλε κάτω και αντέδρασε, με δημιουργία αλλεπάλληλων φάσεων. Το γκολ της νίκης ήρθε στο 87’, όταν ο Σέχου με πλάτη στην περιοχή, την έσπασε στον εφορμώντα Καλομοίρη, ο οποίος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και με ωραίο πλασέ με το δεξί, πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα των Βοιωτών,  διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Λιόντος): Ζωγράφος, Μανέτας, Τσίμπος, Ματσωτάι, Σώφης, Αργυρίου, Δήμος, Βήχος, Ιωαννίδης, Μπουρμπούλης, Κοκκοβίνος. Έπαιξαν και οι: Διαμαντόπουλος, Παχούμης, Μεντής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαραγκός-Σιλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Παλασκώνης, Ζωγραφάκης, Πογιάννης, Μανιδάκης, Θεοδωράκης, Σκεντεράι, Καλομοίρης, Φραντζέσκος, Χριστοδούλου, Μαντζώρος. Έπαιξαν και οι: Σπίνος, Κολόκας, Δουγένης, Σέχου, Βενέτης.