Στο final-4 Κ17 της Super League, η Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα – Συγκλονιστική πρόκριση [VIDEO]

Η ομάδα Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το ελάχιστο που ήθελε από το ματς με τον Άρη (0-0) και προκρίθηκε στο final-4 του πρωταθλήματος Κ17 της Super League για δεύτερη φορά στην ιστορία των υποδομών του συλλόγου!

Οι παίκτες του Νίκου Μπαδήμα έκαναν μια συγκλονιστική προσπάθεια παίζοντας από το 50’ με παίκτη λιγότερο και μάλιστα με τον Άρη να κερδίζει πέναλτι στη φάση της αποβολής του Τσιούτσιου, αλλά ο Βακαλόπουλος απέκρουσε και κράτησε την ομάδα του ΠΑΣ στο παιχνίδι της πρόκρισης μέχρι το τέλος!

Το παιχνίδι είχε χαρακτηριστεί ως «τελικός» και επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του, παρά το μεγάλο άγχος που υπήρχε από τους παίκτες των δύο ομάδων και κυρίως τον ΠΑΣ, που έπαιζε εκτός έδρας και έπρεπε να αποδείξει ότι δεν συνέβη τίποτα τυχαία τη φετινή χρονιά.

Έτσι, λοιπόν, έγινε ένα ματς με πολλή δύναμη και πολλές μονομαχίες, ενώ χρειάστηκε τρομερό πάθος και αστείρευτες ψυχικές δυνάμεις όταν η ομάδα των Ιωαννίνων έμεινε με 10, αλλά και το καθαρό μυαλό του κ. Μπαδήμα από τον πάγκο, που διαχειρίστηκε άψογα τακτικά το παιχνίδι, όταν έπρεπε να δοθεί έμφαση στην κατάκτηση του αποτελέσματος και όχι τόσο στην ποιότητα του παιχνιδιού.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο και απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις την εστία του Βακαλόπουλου, με τον ΠΑΣ να αργεί πολύ να βρει τα πατήματά του σ’ ένα πλαστικό γήπεδο κακής ποιότητας,  που ήταν πολύ πλατύ, αλλά και μικρό σε μήκος. Έτσι ήθελε μια ιδιαίτερη μεταχείριση το παιχνίδι.

Μετά το 20λεπτο, ο ΠΑΣ άρχισε να προσαρμόζεται και ισορρόπησε κάπως το ματς, χάνοντας κι αυτός τις πρώτες του ευκαιρίες. Στο 28’ είχαμε ωραία αλλαγή παιχνιδιού από τον Λώλη στον Κλεισούρα που βγήκε από πλάγια θέση δεξιά και πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Άρη και αυτός απέκρουσε ασθενώς και γύρισε τρέχοντας να προλάβει την μπάλα να μη μπει στα δίχτυα. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή του ΠΑΣ στο α’ μέρος, σ’ ένα νευρικό και αγχωμένο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο Άρης πάλι μπήκε δυνατά και περιόρισε τον ΠΑΣ στο μισό γήπεδο, ειδικά από το 49’ και μετά που ήταν η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι. Σε άστοχη έξοδο του Βακαλόπουλου, έγινε κεφαλιά από παίκτη του Άρη στη μικρή περιοχή και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσιούτσιου στη γραμμή του τέρματος. Ο διαιτητής έδωσε αμέσως το πέναλτι, αλλά ενδεχομένως θα μπορούσε να δώσει μόνο κίτρινη στον Τσιούτσιο, καθώς δεν υπήρχε πρόθεση από τον αμυντικό του ΠΑΣ, ο οποίος γύρισε το σώμα του και είχε το χέρι του κοντά στο σώμα και όχι προτεταμένο.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Καλαϊτζλης και ο Βακαλόπουλος έπεσε ωραία στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ, για να πέσουν όλοι οι συμπαίκτες του και να τον αγκαλιάσουν, καθώς ήταν το κομβικό σημείο του παιχνιδιού.

Ο Άρης πόνταρε πολύ στο αριθμητικό του πλεονέκτημα στο β’ ημίχρονο και βγήκε όλος μπροστά, αλλά ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έχασε μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 61 σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λώλη λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή,  απέκρουσε εντυπωσιακά στο «παραθυράκι» του ο τερματοφύλακας του Άρη! Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Λώλη, κεφαλιά του Ντόντη στο δεύτερο δοκάρι, απέκρουσε με τα πόδια στην κλειστή γωνία ο τερματοφύλακας του Άρη, σώζοντας την εστία του!

Στο 71’ άλλη μια τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Αντεπίθεση με τον Λώλη να βγάζει διαγώνια πάσα στον Περβανά και ο τελευταίος έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη και πάλι αποσόβησε το γκολ με τα ακροδάχτυλα. Ένα λεπτό μετά, είχαμε σουτ του Γροσδάνη που ήταν αφύλακτος στην περιοχή δίπλα από το σημείο του πέναλτι και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ!

Στο διάστημα αυτό ο Άρης είχε μόνο κατοχή μπάλας και έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία μετά το πέναλτι, στο 79’. Ο Γραμματικόπουλος ελευθερώθηκε στην περιοχή σούταρε και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Άρης απείλησε τελευταία φορά στο 89’, μ’ ένα σουτ μέσα από την περιοχή να κοντράρει, αλλά ο Βακαλόπουλος έπεσε σωτήρια στη δεξιά του γωνία και δεν ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή έκανε ένα κουβάρι τους παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα, που πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκρισή τους στο final-4, με μια τεράστια προσπάθεια όλη τη χρονιά, να δικαιώνεται μ’ ένα μεγάλο αποτέλεσμα.

Την ομάδα του ΠΑΣ συνόδευσαν ο κ. Τερεζόπουλος, ο κ. Ιωάννου και ο κ. Στούκας.

Το αγωνιστικό ραντεβού πλέον ανανεώνεται για τη Μεγάλη Δευτέρα στο Αγρίνιο, όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον Ολυμπιακό.