Ποιός Μαστούρ… Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Εθνικής U16 με 2-1 επί της Ιταλίας [PHOTOS]

Εθνική Κ16: Ιταλία-Ελλάδα 1-2

Μεγάλη νίκη με σκορ 2-1, πέτυχε η Εθνική μας ομάδα Κ16 κόντρα στην αντίστοιχη  της Ιταλίας σε φιλικό παιχνίδι, που έγινε στην πόλη Γκαβάρντο, κοντά στην Μπρέσια, στην Ιταλία.

Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο. Οι νεαροί διεθνείς της Κ16 από την άλλη, μπήκαν κάπως μουδιασμένα, δικαιολογημένα βέβαια, μιας και ήταν το πρώτο τους επίσημο ματς με το εθνόσημο στο στήθος. Οι Ιταλοί κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ με τέρμα που πέτυχε στο 17’ ο Αρράς.

Η ομάδα του ομοσπονδιακού τεχνικού Μπάμπη Ζελενίτσα, ισοφάρισε σε 1-1 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, μετά από πάσα του Σταθόπουλου και εκπληκτική κίνηση του Κυρτζιαλίδη, που ολοκληρώθηκε με ένα όμορφοι σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στη γωνία του Ιταλού πορτιέρο. Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε.  Μετά τις αλλαγές που έγιναν, οι παίκτες της Εθνικής Κ16 μπήκαν αποφασισμένοι για να πάρουν τη νίκη. Αφού ισορρόπησαν αρχικά το παιχνίδι, κατόπιν πήραν την πλήρη πρωτοβουλία φτάνοντας στην ανατροπή. Το 1-2 έγινε στο 67’ μετά από ένα καταπληκτικό σουτ στην κίνηση από τον Πίσπα, με την μπάλα να καρφώνεται στη γωνία του τέρματος των Ιταλών. Oι νεαροί διεθνείς, κατάθεσαν ψυχή και με το περίσσιο τους ταλέντο, πήραν μια μεγάλη νίκη εκτός έδρας, κόντρα στους Ιταλούς, στο πρώτο τους φιλικό παιχνίδι.

Η χρυσή φουρνιά των 98άρηδων, που αρκετές φορές έχουμε αναφερθεί σε αυτή, σε άρθρα μας στο football-academies.gr (κυρίως του Τάκη Γιαννόπουλου), διαθέτει πάρα πολλούς ταλαντούχους και ποιοτικούς παίκτες, που πάντα παίζουν με πάθος, είναι απρόβλεπτοι και που ανά πάσα στιγμή, μπορούν να αναλλάξουν τη ροή ενός αγώνα και να κάνουν τη διαφορά σε αυτόν.

Ποιός Μαστούρ…

Ο προπονητής της U16 της Ιταλίας, Μπρούνο Ντεντίνο, έριξε στον αγωνιστικό χώρο όλα του τα όπλα. Με πρώτο, τον πολυδιαφημισμένο Χακίμ Μαστούρ, για τον οποίο η Μίλαν ξόδεψε πέρσι 500 χιλ. ευρώ για να τον αποκτήσει, αλλά και τους επίσης διαφημισμένους Αρράς και Μουρατόρε της Γιουβέντους,  Κουτρόνε και Ιουντίκα της Μίλαν, Τάουφερ, Τόσο και Ματτιόλι της Ίντερ και Μαρχίζα της Ρόμα.

Η Ιταλική ομάδα είχε δώσει, μέχρι τον αγώνα με την Εθνική μας, άλλα πέντε φιλικά ματς και θα έπρεπε φυσιολογικό να ήταν πιο δεμένο σύνολο, ωστόσο μπροστά στην Εθνική μας, που έδινε το πρώτο της φιλικό, έδειχναν μικρότερη ομάδα.

Σημαιάκια-Ακαδημίες-Σκάουτερ και Μάνατζερ

Το γήπεδο που έγινε ο αγώνας (Stadio Comunale di Gavardo), ήταν γεμάτο Ιταλούς και χωρίς υπερβολή, στην εξέδρα δεν έπεφτε καρφίτσα. Ανάμεσά τους κάποιοι Έλληνες γονείς, και πολλοί σκάουτερ κυρίως από ιταλικές, αλλά και αγγλικές και γερμανικές ομάδες. Πλέον των παραπάνω, παρακολούθησαν το παιχνίδι κυρίως ιταλοί και έλληνες μάνατζερ.

Ακαδημίες από τους τοπικούς δήμους έδωσαν ένα ιδιαίτερο χρώμα στην εξέδρα, με τα μικρά παιδιά να χαίρονται το ματς κρατώντας ιταλικά σημαιάκια και φωνάζοντας ρυθμικά υπέρ της εθνικής τους ομάδας.

Οι συνθέσεις

ΙΤΑΛΙΑ: Del Favero (Juventus), Toso (Inter), Marchizza (Roma), Gasperoni (Cesena), Mattioli (Inter), Iudica (Milan), Mastour (Milan), Taufer (Inter), Cutrone (Milan), Muratore (Juventus), Arras (Juventus). Αγωνίστηκαν ακόμη οι Carradori (Empoli), Barsotti (Fiorentina), Carraro (Padova), Celestri (Torino), Mosti (Empoli), La Ferrara (Milan), Crosta (Milan).

ΕΛΛΑΔΑ: Ιακωβίδης (59’ Παπαδάκης), Μπέτσας (41’ Βαλμάς), Νικολάου (41’ Γιαννούτσος), Πανουργιάς, Ευαγγέλου, Αγιασιώτης, Αρμενάκας (30’ Λημνιός), Μίγγος (41’ Νάτσος), Σταθόπουλος, Μούργος (41’ Λάμπρου), Κυρτζιαλίδης (59’ Πίσπας).

Ζελενίτσας: «Αυτή η φουρνιά έχει μέλλον»

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Μπάμπης Ζελενίτσας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα στο epo.gr :

«Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά, τόσο για την εμφάνιση, όσο για το αποτέλεσμα. Δεν στέκομαι όμως ιδιαίτερα στο αποτέλεσμα, αλλά στη μεγάλη διάθεση και θέληση που έδειξαν τα παιδιά να παλέψουν το παιχνίδι. Το φιλικό αυτό είναι στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ομάδας ώστε όλοι να είμαστε έτοιμοι για τα προκριματικά του επόμενου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων. Σε αυτή τη χρονική στιγμή τα παιδιά έπαιξαν όσο καλύτερα μπορούσαν, διαπιστώσαμε όλοι πως έχουν τεράστια περιθώρια βελτίωσης και δυνατότητες. Αντιλήφθηκαν και τα ίδια τα παιδιά πως πρέπει να δουλέψουν σκληρά στις ομάδες τους και όταν έρθουν εκ νέου στην Εθνική να είναι πανέτοιμοι για τις προκλήσεις που θα αντιμετωπίσουν. Αυτό που μετράει είναι πως και αυτή η φουρνιά έχει μέλλον και είναι στο χέρι τους να φτάσουν σε σημαντικές επιτυχίες μελλοντικά».

Φωτορεπορτάζ

Δείτε φωτογραφίες από την αναμέτρηση

Για το Α’ ΜΕΡΟΣ κάντε κλικ εδώ

Για το Β’ ΜΕΡΟΣ κάντε κλικ εδώ

VIDEO

Δείτε στιγμιότυπα από την αναμέτρηση, όπως τα ανέβασε στο διαδίκτυο, ιταλική ιστοσελίδα, στα οποία δείχνει τα γκολ, αλλά μόνο τις ευκαιρίες της Ιταλίας, και όχι τις ευκαιρίες της Ελλάδας…

{youtube width=”615″ height=”400″}K7HeU4X06rA{/youtube}

ΥΓ. H Ιταλική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου, στην επίσημη ιστοσελίδα της έχει βάλει να φαίνεται, ότι επικράτησε με 2-1 η Ιταλία της Ελλάδας.