ΕΘΝΙΚΗ U-16: ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ 0-0 [PHOTOS+VIDEOS]

Με λευκή ισοπαλία έληξε και η δεύτερη αναμέτρηση της Εθνικής μας Κ16 με την αντίστοιχη της Ουκρανίας, που διεξήχθη στο Τούργκοτλου της Τουρκίας, στο πλαίσιο του διεθνούς φιλικού τουρνουά Aegean Cup U16.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν κυρίαρχη σε όλο το ματς και το τελικό σκορ την αδικεί. Οι παίκτες του ομοσπονδιακού τεχνικού Μπάμπη Ζελενίτσα ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο δημιουργούσαν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά η μπάλα δεν έμπαινε στα δίκτυα. Η Εθνική μας ομάδα ήταν καταιγιστική, αλλά άτυχη και άστοχη ταυτόχρονα.

Χαρακτηριστικά στο 29’ μετά από σέντρα του Βαλμά από δεξιά, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού της Ουκρανίας στη μικρή περιοχή, πριν ο επερχόμενος Σταθόπουλος την σπρώξει στα δίκτυα. Ο Τούρκος διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μούργος, αλλά ο τερματοφύλακας των Ουκρανών απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μούργος έκανε την κεφαλιά, αλλά την ξαναέβγαλε άλλη μια φορά ο πορτιέρο της Ουκρανικής ομάδας. Ο Μούργος στο 42’ επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή των Ουκρανών και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από το 70’ αγωνίστηκε με 10 παίκτες, μετά από αποβολή του Γιαννούτσου, με απευθείας κόκκινη κάρτα, σε τάκλιν σε Ουκρανό παίκτη.

Με νίκη η Ελληνική ομάδα στο τελευταίο αγώνα την Πέμπτη (23/1) με την Τουρκία, θα καταλάβει μία εκ των δύο πρώτων θέσεων που οδηγούν στον Μικρό η Μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Τα ματς στο Aegean Cup U16, είναι διάρκειας 80 λεπτών (2Χ40’)

Το ματς – Οι κυριότερες φάσεις

Στην εξέδρα παρακολουθούν το παιχνίδι πολλοί σκάουτερ μεγάλων ευρωπαϊκών ομάδων και μάνατζερ. Από την Ελλάδα το παρόν δίνουν από την αρχή του τουρνουά ο μάνατζερ Χρήστος Γάτσης και ο τεχνικός διευθυντής των σχολών της Arsenal Soccer Schools Ελλάδας και επισήμος scouter της ΑRSENAL F.C. για την Ν.Α. Ευρώπη Λάκης Παπαϊωάννου.

1’ Ξεκίνησε το παιχνίδι, στο γήπεδο στο Τούργκοτλου, με τους Έλληνες να έχουν μπει αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη έναντι των Ουκρανών. Και οι δύο ομάδες έχουν από ένα βαθμό.

3’ Σέντρα του Βαλμά από δεξιά, απομάκρυναν οι αμυντικοί προ του Σταθόπουλου.

9’ Αντεπίθεση της Ελληνικής ομάδας, με τον Κυρτζιαλίδη να φεύγει με ταχύτητα μόνος προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ήταν χλιαρό και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Ουκρανών Ζελένσκι.

23’ Σέντρα του Γιαννούτσου από αριστερά, ο Λάμπρου μόνος στην περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

29’ Κούρσα του Βαλμά από δεξιά, πέρασε το αριστερό μπακ, πάσα στον Σταθόπουλο, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού και η διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μούργος, αλλά ο τερματοφύλακας των Ουκρανών απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μούργος έκανε την κεφαλιά, αλλά την ξαναέβγαλε άλλη μια φορά ο πορτιέρο της Ουκρανικής ομάδας.

31’ Φάουλ του Μούργου η μπάλα πέρασε ελάχιστα από το Ουκρανικό δοκάρι.

35’ Κεφαλιά του Ευαγγέλου στην περιοχή έδιωξε στη γραμμή Ουκρανός αμυντικός.

36’ Κεφαλιά του Χαρκουτσάκη, ελάχιστα άουτ, μετά από κόρνερ του Μούργου.

40’ Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Εθνική δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ, αλλά ήταν άτυχη.

41’ Αλλαγή, ο Λημνιός στη θέση του Κιρτζιαλίδη. Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

42’ Σουτ του Μούργου από δεξιά, έξω από την περιοχή των Ουκρανών, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

45’ Πάσα του Πίσπα στον Μούργο, σουτ του τελευταίου, λίγο άουτ.

46’ Διπλή αλλαγή, ο Αγιασιώτης στη θέση του Μούργου και ο Αντωνίου στη θέση του Πίσπα.

70’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Γιαννούτσο για επικίνδυνο παιχνίδι.

66’ Αλλαγή, ο Σαχπατζίδης στη θέση του Αγιασιώτη.

73’ Αλλαγή, ο Μπέτσας στη θέση του Αντωνίου.

83’ Τέλος της αναμέτρησης

ΕΛΛΑΔΑ: Ιακωβίδης, Βαλμάς, Γιαννούτσος, Ευαγγέλου, Χαρκουτσάκης, Νάτσος, Πίσπας (46΄ Αντωνίου, 73΄ Μπέτσας) Λάμπρου, Σταθόπουλος, Μούργος (46΄ Αγιασιώτης, 66΄ Σαχπαζίδης), Κιρτζιαλίδης (41΄ Λημνιός).

Ζελενίτσας: «Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών, τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό κομμάτι»

«Ο σημερινός αγώνας εξελίχθηκε, μέσες – άκρες, όπως και ο χθεσινός. Είχαμε και πάλι καθολική  υπεροχή κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, δημιουργώντας πολλές φάσεις που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε ένα γκολ. Όμως, ήμασταν και πάλι άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών, τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό κομμάτι. Έχουμε μπροστά μας τον αγώνα με την Τουρκία. Σκοπός μας είναι να ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο το ρυθμό μας και να παίξουμε ακόμα πιο ελκυστικό ποδόσφαιρο» ήταν το σχόλιο του ομοσπονδιακού προπονητή, Μπάμπη Ζελενίτσα.