Κ20: ΞΑΝΘΗ – ΠΑΟΚ 1-2

Δύσκολα… αλλά πέρασε από την Ξάνθη ο ΠΑΟΚ – Με 10 παίκτες ο Δικέφαλος για 40 λεπτά – Με πέναλτι το γκολ της νίκης

Νικηφόρα πέρασε η ομάδα Νέων Κ20 του ΠΑΟΚ από τη Ξάνθη, πετυχαίνοντας το έβδομο τρίποντο στα τελευταία 10 παιχνίδια, καθώς επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης ομάδας της Ξάνθης, στο παιχνίδι που έγινε στα Περιβόλια, για την 20η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι το Σάββατο το μεσημέρι στο αθλητικό κέντρο των Πηγαδίων ο Δικέφαλος του βορρά, αν και αγωνίστηκε με 10 παίκτες για περίπου 40 λεπτά, κατάφερε να περάσει αλώβητος από την Ξάνθη.

Το πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις  και ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα τελειώσει χωρίς γκολ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε  στο 36’  με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κιριαλάνη και αφού η μπάλα χτύπησε στο τείχος αλλάζοντας πορεία, βάζοντας τον Δικέφαλο σε ρόλο οδηγού.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους. Στο 49′ ο Μίσκοβιτς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε με δέκα παίκτες τους ασπρόμαυρους, ενώ στο 55′ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Σιαμπάνη, και κοντινό σουτ του Χατζηχασάνογλου, η Ξάνθη έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η ομάδα του Γκαρσία δεν το έβαλε κάτω και στο 57′ ο Κιριαλάνης μετά από κούρσα, άδειασε την άμυνα της Ξάνθης, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε. Την εκτέλεση ανέλαβε  ο Παπαθανασίου και από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Αυτό ήταν το έβδομο τρίποντο της Κ20 του Δικεφάλου στα τελευταία 10 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Super League, στα οποία διατηρεί το αήττητο έχοντας και τρεις ισοπαλίες, με την τελευταία ήττα να είναι κόντρα στον Ολυμπιακό τον Οκτώβριο.

ΞΑΝΘΗ: Σταθάκης, Σβάρνας, Καλαϊτζίδης (68′ Τσάπαρης), Ψεμματάς, Βαφειάδης, Παπαδόπουλος, Καπτέλι (84′ Παπάζογλου), Κώστας, Σαμπανίδης, Μελισσόπουλος, Χατζηχασάνογλου (87′ Χαντζής).

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Μίσκοβιτς, Πολύζος, Κιριαλάνης, Γιαλαμούδης, Παπαθανασίου, Μελετίδης, Χατζηδίμπας, Αηδονίδης (60′ Τζοβάρας), Παπαδόπουλος (65′ Ματθαίου), Καπρέτσος (80′ Γκιντίδης).