Κ20: ΞΑΝΘΗ – ΠΑΟΚ 0-2

Διπλό ο ΠΑΟΚ, με δύο γκολ σε τρία λεπτά

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ20 του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 2-0 επί της αντίστοιχης της Ξάνθης, στο παιχνίδι που έγινε στα Πηγάδια, για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης θα ξεχαστεί γρήγορα από όσους το παρακολούθησαν, με το δυνατό αέρα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Η εικόνα άλλαξε ριζικά στην επανάληψη. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν από το ξεκίνημα και βρήκαν δύο γκολ σε μόλις τρία λεπτά.

Στο 54′ ο Κόζακ με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 57′ ο Μιχαηλίδης και με πλάσε από το δεύτερο δοκάρι μετά από πάσα του Γκαργκαλατζίδη να κάνει το 0-2 και να κλειδώνει τη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, έχασαν ευκαιρία να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ, όταν σουτ του Δούμτση βρήκε στο δοκάρι και στο φινάλε πανηγύρισαν τη νίκη.

ΞΑΝΘΗ: Τζελέπης, Χασάνογλου, Παπάζογλου, Γιανναράκης, Πεταλωτής, Αγγελόπουλος, Τσέλα (68′ Τσάπαρης), Σουλεϊμάν, Δουλγέρης, Καλογιάννης (62′ Ιωάννου), Σαμπανίδης (77′ Στοΐνοβιτς).

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης , Τσαούσης, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Μανιώτης, Μπαλογιάνης (75′ Τσιγγάρας), Χατζηστραβός (79′ Βράκας), Κόζακ, Τζοβάρας, Γκαργκαλατζίδης (69′ Δούμτσης).