Κ20: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΟΚ 0-5

Επιβλητική η Κ20 του ΠΑΟΚ στα Γιάννενα – Με 10 ο Δικέφαλος από το 60’

Η Κ20 του ΠΑΟΚ παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο πέρασε το εμφατικό 0-5 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα και διατήρησε την απόστασή της από τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League Σουρωτή.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και μόλις στο 9′ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Λύρατζης έκανε σέντρα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μελιγγιώτη, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο δεξιός ακραίος οπισθοφύλακας του Δικεφάλου ευστόχησε για το 0-1.

Οι παίκτες του Γκαρσία δεν κατέβασαν ρυθμούς και συνέχισαν να πιέζουν ψηλά για περισσότερα γκολ. Στο 23′ το pressing απέδωσε καρπούς. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννενα έκανε λάθος, η μπάλα έφτασε στον Κόζακ και αυτός σε κενή εστία έκανε το 0-2.

Οι δύο σκόρερ του Δικεφάλου ήταν πρωταγωνιστές και στο τρίτο γκολ της ομάδας που ήρθε στο 31′. Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Κόζακ έδωσε την ασίστ και ο Λύρατζης με όμορφο σουτ έγραψε το 0-3 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η δυνατή βροχή δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Μάλιστα από το 60′ ο ΠΑΟΚ είχε να αντιμετωπίσει ένα ακόμα πρόβλημα. Ο Μιχαηλίδης όντας τελευταίος παίκτης τράβηξε την φανέλα του επιθετικού του ΠΑΣ και είδε την κόκκινη κάρτα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Δικέφαλος βρήκε δύο ακόμα γκολ μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Στο 64′ μετά από φάση διαρκείας σε εκτέλεση κόρνερ, ο Γκαργκαλατζίδης είδε την μπάλα να του στρώνεται και δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-4, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έγραψε το τελικό σκορ με άψογο τελείωμα μετά από ατομική ενέργεια.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βενετικίδης, Τσίντας, Μελιγγιώτης Ν., Κάσα (79′ Τάτσης), Γώγος, Νικολόπουλος, Κωσταμένας ( 67′ Λιάπης), Λιάσος (71′ Τσούνης), Αλεξίου, Παπαδόπουλος, Πήλιος.

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Μανιώτης, Τσιγγάρας, Χατζηστραβός (46′ Γαϊτανίδης), Παπαδόπουλος (60′ Δούμτσης), Κόζακ (68′ Χατζηδίμπας), Γκαργκαλατζίδης