K20: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Πέρασε εύκολα από τα Γιάννενα το τριφύλλι – Τρία γκολ (Μπουζούκης, Βαλμάς, Αγγελόπουλος) και δύο δοκάρια

Νικηφόρα πέρασε από τα Γιάννενα η ομάδα Νέων Κ20 του Παναθηναϊκού, πραγματοποιώντας την 5η συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμα ματς, καθώς επικράτησε με 3-0 της αντίστοιχης του ΠΑΣ Γιάννινα, στο παιχνίδι που έγινε στο ενωσιακό γήπεδο Ηπείρου, για τη 19η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ, έχοντας πολλές απουσίες, λόγω τραυματισμών και ποδοσφαιριστών που ενσωματώθηκαν στην αποστολή της πρώτης ομάδας.

Ωστόσο οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου ήταν αυτοί που είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης την υπεροχή. Οι πράσινοι έχοντας την κατοχή (πάνω από 65%) και την κυκλοφορία της μπάλας, δημιούργησαν πολλές επιθετικές ενέργειες και σκόραραν ένα τέρμα στο πρώτο μέρος και άλλα δύο στην επανάληψη, χάνοντας ταυτόχρονα σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα, βλέποντας τη μπάλα, σε δύο απ’ τις ευκαιρίες αυτές, να βρίσκει στα δοκάρια της εστίας του ΠΑΣ.

Από την άλλη ο ΠΑΣ προσπάθησε να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις, έχοντας μια καλή ευκαιρία στην αρχή του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Χρήστου Αγγέλη μπήκαν πιο καλά στην επανάληψη και παρά τα άλλα δύο τέρματα που δέχθηκαν, έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες.

Το ματς

Ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έκανε την πρώτη φάση στο ματς στο 11′ όταν ο Ψαρράς Ι. εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τσιέπας έπιασε στην περιοχή την καρφωτή κεφαλιά και ο Ξενόπουλος με υπερέκταση απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 23′ ο Μπουζούκης προειδοποίησε τον ΠΑΣ, όταν το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κολιοφούκα. Ωστόσο στο 35′ ο επιτελικός μέσος των πρασίνων βρήκε στόχο, όταν βρισκόμενος έξω από την μεγάλη περιοχή, πραγματοποίησε το σουτ, με την μπάλα αυτή τη φορά να καταλήγει στο «γάμα» της Γιαννιώτικης εστίας, γράφοντας έτσι το 0-1.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έκανε την πρώτη φάση στο 53’ όταν ο Σιχλιμοίρης εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα της μπάλας αμυντικού των πρασίνων στον Ξενόπουλο, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο γκολκίπερ του τριφυλλιού. Στο 64′ ο ΠΑΣ έχασε ευκαιρία για γκολ, με τον Μασούρα να κάνει την κεφαλιά και να διώχνουν στη γραμμή οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού.

Στο 74’ το τριφύλλι κλείδωσε τη νίκη, όταν μετά από φάουλ του Αγγελόπουλου από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Κολιοφούκας απέκρουσε και ο Βαλμάς που καραδοκούσε στην περιοχή, με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα γράφοντας το 0-2.

Στο 82′ ο Μπουζούκης εξαπέλυσε τρομερό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αγγελόπουλος στις καθυστερήσεις (91’) ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ο Μίγγος είχε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στις καθυστερήσεις, αλλά το πολύ καλό φάουλ που εκτέλεσε, το απέκρουσε ο Κολιοφούκας.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο σοβαρός τραυματισμός στο 70’ του Αλέξανδρου Τριανταφυλλόπουλου (φόβος για ρήξη χιαστών).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Χρήστος Αγγέλης): Κολιοφούκας, Ψαρράς Ν., Κιτσάκης, Ζήκος (46’ Γεωργούλας), Σιουκουλλάνι, Τσιέπας, Μούτσιος (60’ Μπιμάι), Μασούρας, Σιχλιμοίρης, Ψαρρράς Ι., Αλεξίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Ξενόπουλος, Ξηρός (76’ Σάμιος), Ντόκο, Τριανταφυλλόπουλος (70’ λ.τρ. Ζερβόπουλος), Ανδρέου, Μίγγος, Βαλμάς, Αγγελόπουλος, Δημήτρουλας, Μπουζούκης, Ξεπαπαδάκης (63’ Μανιδάκης).