Κ20: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΞΑΝΘΗ 0-1

Τις ευκαιρίες ο Πανιώνιος, το γκολ η Ξάνθη

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα Νέων Κ20 της Ξάνθης, καθώς επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης του Πανιωνίου, στο παιχνίδι που έγινε  το πρωί του Σαββάτου στο ανοικτό γήπεδο του Δήμου Γλυφάδας,  για την 26η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Οι παίκτες του Κώστα Προδρομίτη επέστρεψαν στις επιτυχίες με το γκολ του Ιωάννου στο 29ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Ο Πανιώνιος είχε σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά στην τελική προσπάθεια οι παίκτες του ήταν άστοχοι. Στο 35′ το πλασέ που επιχείρησε ο Τσιντώνης κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά η προσπάθεια του Ζώτου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Ξάνθης! Στο 40΄ ο Δαυίδης αστόχησε σε θέση τετ α τετ που βρέθηκε με το 0-1 να παραμένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι κυανέρυθροι πάλεψαν για την ισοφάριση και στο 60′ οι βρέθηκαν πάλι πολύ κοντά στο γκολ, αλλά την εκτέλεση πέναλτι του Μαχαίρα απέκρουσε ο Ζουρνατζίδης. Απ’ την άλλη οι Ακρίτες, είχαν άλλη μία καλή ευκαιρία με τον Σουλεϊμάν Οκάν αλλά στο τετατετ που βρέθηκε ο επιθετικός της Ξάνθης, ο Νίκας απέκρουσε.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Νίκας, Μπέτσας, Γρηγορόπουλος, Μίκο, Αρσενίδης, Καραχάνας, Ζώτος (55′ Αποστόλου), Τσιντώνης (77′ Νομικός), Σουσώνης, Μαχαίρας, Δαυίδης (63′ Τσακυργιάννης).

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Ζουρνατζίδης, Χασάνογλου, Πεταλωτής, Γιανναράκης, Θεοφυλάκης, Τσέλα, Καλογιάννης (83′ Τενεκές), Τσάπαρης, Αγγελόπουλος (70′ Πατσιώρας), Σουλεϊμάν (89′ Γκίκας), Ιωάννου.